sobota, 24 marca 2018

Kościół w Jabłonowie (lubuskie)

   Założycielami Jabłonowa, wsi w województwie lubuskim, byli augustianie z Nowogrodu Bobrzańskiego. Miejscowość była wzmiankowana już w XIII wieku. Znaleźliśmy się tu, by zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Andrzeja. Do patrona nawiązuje ołtarz, który przedstawia świętego męczennika na krzyżu w kształcie litery X. Święty Andrzej Apostoł poniósł na nim śmierć męczeńską za głoszenie Ewangelii. Dziś jest m.in. patronem małżeństw, podróżujących, rybaków i... rzeźników.
   Kościół w Jabłonowie położony jest na niewielkim wzniesieniu i ogrodzony kamiennym murem z barokową bramą. Zbudowany jest z kamieni, dachy kryte są dachówką karpiówką, a hełm wieży blachą. W prezbiterium kościoła zachowały się polichromie z ok. 1900 r. wykonane przez braci Pohl ze Strzegomia. Witraże powstały po 1918 r. Z barokowego wyposażenia kościoła wyróżnia się wspomniany wcześniej ołtarz główny, ambona i chrzcielnica. W wieży wisi dzwon z 1448 roku. Kościół odwiedziliśmy we wrześniu 2017 r., a pogoda straszyła ciężkimi, ołowianymi chmurami, które widać na trzech pierwszych fotografiach. 














Zobacz również:


                



4 komentarze:

  1. Bardzo ładny wystrój kościółka, piękne sklepienie i witraże.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe miejsce, czuć uduchowienie,w takich wnętrzach modlitwa sama się uklada. Świetne są te wasze pielgrzymko wycieczki.

    OdpowiedzUsuń
  3. ładne sklepienia!
    a z tymi chmurami zdjęcia mają swój urok:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.