sobota, 4 lutego 2017

Spacerkiem po... Szprotawie

   W południowej części województwa lubuskiego, nad Bobrem, leży Szprotawa. Jest to niewielkie miasto położone ok. 50 km od Zielonej Góry. Co w Szprotawie warto zobaczyć? W centrum miasta stoi ratusz, który jest budowlą wyjątkową, ponieważ posiada dwie wieże. Jedna z nich jest przekrzywiona i ciągle się odchyla od pionu. Najstarsze, zachowane do dzisiaj fragmenty szprotawskiego ratusza pochodzą z XIV wieku. 

    W Szprotawie wznosi się potężna bryła kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Tu ciekawostka. Kościół kiedyś pełnił nie tylko funkcję religijną, ale także obronną. Gdy uważnie się przyjrzymy, w wieży świątyni możemy dojrzeć ślady dawnych działań wojennych. Podczas naszego zwiedzania przewodnik wskazał miejsce, gdzie utkwiła armatnia kula. Tak się akurat złożyło, że właśnie w tym czasie na kuli usiadła kawka, więc miejsce to łatwiej było zlokalizować. 
   Z kościoła ewangelickiego w Szprotawie zostały już tylko ruiny. A ma on długą historię, bo jego otwarcie nastąpiło w 1747 roku. Budowla została zbudowana na fundamentach dawnego zamku kasztelańskiego z XIII wieku. Jako kościół funkcjonowała do 1945 roku, a potem była stopniowo dewastowana. W latach 60. XX wieku zawalił się dach i miedziana kopuła wieży. Od 2001 roku próbuje się uratować ten interesujący zabytek, ale postępów prac raczej nie widać.    Jeżeli chodzi o mnie, najbardziej zainteresowała mnie szprotawska wieża ciśnień pochodząca z XIX wieku. Została ona zbudowana w 1867 r. w związku z powstaniem wodociągów miejskich. Przebudowano ją w 1903 r. i jest to najstarszy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku. Budowla powstała na planie koła o średnicy 10 metrów. Widoczne, na drugim zdjęciu pod tym tekstem, trzy kondygnacje są dzielone na pomieszczenia, natomiast czwarta, rozszerzona, była pomieszczeniem na zbiornik wodny. Jest tam też napis "Erbaut 1867", co można tłumaczyć jako zbudowana w 1867. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że w wieży planowane jest utworzenie muzeum. 

   Ślady historii w Szprotawie można spotkać w wielu miejscach. Ciekawie wygląda mur Bramy Żagańskiej, w którą wbudowano kilka kul armatnich pochodzących z XV wieku. 
   Obecny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest budowlą późnogotycką. Na jego ścianach zewnętrznych wmurowane są liczne płyty nagrobne i pamiątkowe m.in. płyta nagrobna kaznodziei Bartłomieja z Wierzbna, uchodząca za najstarszą na Dolnym Śląsku. Obecny wystrój wnętrza kościoła to barok i rokoko. 

Źródła: www.geocaching.com, Wikipedia, szprotawa.pl
Zdjęcia: Wiesław Zięba


Zobacz również:


                
12 komentarzy:

 1. Wszędzie jest mnóstwo ciekawostek, wystarczy tylko chcieć je dostrzegać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile jeszcze mam do zobaczenia, zycia nie starczy, to jest moje zmartwienie, bardzo ciekawa miejscowosc, a ja jakos w tamte strony nie docieram! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam w Szprotawie. A szkoda bo tam jest faktycznie bardzo pięknie. A późnogotycki kościół to prawdziwa perełka. Wiesławie, bardzo dziękuję za wspaniałą relację i przepiękne zdjęcia.
  Życzę Ci błogosławionej niedzieli:)

  OdpowiedzUsuń
 4. W ostatnich latach sporo zrobiono w Szprotawie.To miasto zasługuje na to.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze ciekawych rzeczy dowiaduję się o Tobie bliskich terenach. Wiem, że nigdy tam nie pojadę, ale jestem wirtualinie dzięki Twoim relacjom. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ładne barokowe wnętrze. Dużo atrakcji, choć miasto nieduże.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie!
  Dobry fotoreportaż! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładne miasto. Bardzo podoba mi się wieża ciśnień, jest w doskonałym stanie. Muzeum będzie miało świetną siedzibę. Kościół gotycki, wnętrza barokowe, a właściwie to już rokoko. Szkoda, że tego ładnego sufitu widać tak mało.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam zupełnie tych okolic, ale pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesujące miasteczko, tyle ciekawych rzeczy do zobaczenia, może kiedyś będzie mi dane tam pojechać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam ...pieknie udokumentowane zdjecia .Tyle rzeczy do zwiedzenia .Polska to piekny kraj.Pozdrawiam serdecznie
  Renata

  OdpowiedzUsuń
 12. ~Dziękuję za spacerek :) Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.