Strony

sobota, 17 marca 2018

Kościół w Jeleninie

   W województwie lubuskim, w gminie Żagań stoi kościół parafialny. Jest on zbudowany z kamienia polnego i pochodzi prawdopodobnie z połowy XV wieku. Na pierwszej fotografii nie widać, by świątynia była aż tak wiekowa. Ale wiadomo, że kościoły powstawały często na fundamentach starszych budowli sakralnych. Według badań i przypuszczeń, pierwszy kościół w Jeleninie zbudowany został już w XIII w. za sprawą św. Jadwigi - Księżniczki Śląskiej, żony Henryka Brodatego. Na przestrzeni wieków kościół wielokrotnie remontowano, przebudowywano i rozbudowywano. Ostatni duży remont przeprowadzono w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX  w. Wówczas renowacji poddano ołtarze, nastrojono organy, przełożono dach, a kościół otynkowano. Przy tej okazji wewnątrz odmalowano ściany, odkrywając fragment polichromii z XIV w, która przedstawia św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz Matkę Boską Opiekunkę,
    Cennym zabytkiem jest gotycki ołtarz główny, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem i Apostołów, a w predelli scenę złożenia Chrystusa do grobu. W elewacji kościoła znajdują się kamienne, barokowe płyty epitafijne.
     Kościół w Jeleninie odwiedziliśmy w październiku 2017 roku w ramach pielgrzymki z księdzem Janem, który tak interesujące miejsca, jak to, nam wyszukuje i do których nas prowadzi. 



















Zobacz również:


                


5 komentarzy:

  1. Piekny oltarz gotycki, ladne detale ktore zauwazyles i pokazales, ten Wasz ksiadz Jan to wielki znawca! pozfdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykły kościół z pięknym wystrojem. Pobielenie kamieni troszkę zabrało uroku z widoku zewnętrznego, wolałbym go widzieć bez tej farby.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie znam tego obiektu ale zapisuję w planach na tegoroczne wakacje.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Taki ksiądz to skarb!!!
    Sam kościół cacuszko śliczne. Szalenie lubię takie budowle i jeszcze ten klimat w środku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uroczy kościół; lubię takie białe budowle.
    Piękne są również wnętrza kościoła. Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.