piątek, 19 lipca 2013

Jezioro Otmuchowskie

   Jezioro Otmuchowskie jest zbiornikiem retencyjnym wybudowanym w latach 1928-33 i nosiło ono wówczas nazwę Staubecken Ottmachau. Zbiornik należy do tzw. Kaskady Nysy Kłodzkiej, składającej się z czterech zbiorników wodnych: Zbiornik Topola, Zbiornik Kozielno, Jezioro Otmuchowskie i Jezioro Nyskie. Na Jeziorze Otmuchowskim zbudowano również elektrownię wodną o mocy 4,8 MW, która do czasów obecnych zasila sieć energetyczną kraju.

     Samo jezioro to również ciekawe środowisko przyrodnicze. Można tu spotkać takie ptaki jak czapla siwa, białorzytka, ogorzałka, uhla, lodówka, markaczka, a także nury: czarnoszyi i rdzawoszyi. Wędkarzy na pewno zainteresują ryby. Wody jeziora bogate są w sandacza, choć łowi się tu także inne ryby. Jest sporo szczupaków, leszczy, płoci i okoni.
     Jezioro Otmuchowskie zbudowane zostało przede wszystkim po to, by chronić okoliczne miejscowości przed zalaniem, jednak w pamiętnym 1997 roku, woda przelała się przez wały, powodując ogromne zniszczenia.


Otmuchów, wypoczynek, sporty wodne, wędkarstwo

woda, zbiornik retencyjny, góry, wypoczynek

Zbiornik Otmuchowski jest jednym z największych zbiorników retencyjnych w Polsce i największy na Nysie Kłodzkiej. Budowało go około 2300 robotników. 


sztuczny zbiornik, wędkarstwo, góry, wypoczynek

jezioro, Otmuchów, Ścibórz, zbiornik retencyjny

woda, zabezpieczenie, zbiornik, wypoczynek

rzeka, zapora, elektrownia, Opolszczyzna

zabezpieczenie, elektrownia, zasieki, rzeka

jezioro, prąd, zapora, na Nysie

ulica Plażowa, brama, wstęp wzbroniony, zapora


Inny post na blogu Koło domu: Riwiera Nyska. Zapraszam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.