piątek, 15 listopada 2013

Bystrzyca Kłodzka

     Bystrzyca Kłodzka kiedyś chyba najbardziej znana była z zapałek. Do dziś istnieje tu jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne ze zbiorami etykiet zapałczanych, zapalniczek  oraz opakowań zapałek z całego świata. Niestety, spóźniliśmy się dosłownie 10 minut i do muzeum nie udało nam się już wejść. Najciekawszym miejscem Bystrzycy jest rynek. Życie toczy się tu leniwie, warto więc usiąść na jednej z ławeczek i patrzeć na zabytki z minionych epok. W oczy rzuca się tu szczególnie duża barokowa Kolumna Trójcy Świętej ozdobiona licznymi figurami. Kawałek dalej, na Małym Rynku, znajdziemy unikalny zabytek związany z dawnym twardym prawem - kamienny pręgierz. W jego górnej części wyryto napis: "Deus impios punit", co po polsku znaczy "Bóg karze grzeszników". Pręgierz ma ponad 3 metry wysokości i pochodzi z roku 1556. Dziś już nie jest używany, choć jest kompletny i ma nawet mocowania (kuny) do przytwierdzenia do niego skazańca. Widać, że w tym niewielkim mieście rozpoczęło się sporo remontów. To dobrze, bo Bystrzyca tego potrzebuje. Uważam, że Mały Rynek mógłby być naprawdę perełką, gdyby odpowiednio o niego zadbano. Na razie wygląda tak sobie. Jest zaniedbany i brudny. Mimo wszystko jestem przekonany, że miasto należące niegdyś do Hrabstwa Kłodzkiego jest miastem naprawdę godnym zobaczenia.


ratusz, fontanna, spacery, zabytki

Bystrzyca Kłodzka, zapałki, rynek

Bystrzyca Kłodzka, Dolny Śląsk, perełki miast polskich

Bystrzyca Kłodzka, monument, zabytkowe miasta, Dolny Śląsk

zabytki ziemi dolnośląskiej, kościoły, miasteczka

Kotlina Kłodzka, zabytki, miasteczka, gdzie wypoczywać?

miasteczka Polskie, gdzie warto zaglądać, skarby Polski

Bystrzyca Kłodzka, miasteczko dolnośląskie, Trójca Święta

zabytek, uliczka, Bystrzyca Kłodzka

zabytek polskiego prawa, miejsce kary, perełki polskich miasteczek

uliczka, kamienice, miasteczko

fotografie: Wiesław Zięba
Inny post na blogu Koło domu: Minieuroland w Kłodzku

11 komentarzy:

 1. Może by mogło miasto, a szczególnie rynek, jeszcze ładniej wyglądać, ale i tak jest bardzo ciekawy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolumna Trójcy Świętej zrobiona "na bogato" ;) Bardzo mi się podoba. Ładne miasto, na zdjęciach nie widać tego brudu i zaniedbania. Mam pytanko, czym jest ta gotycka wieża, wciśnięta pomiędzy dwie kamienice, jedna ze sklepem Lewiatan (oczywiście, wieża była tu pierwsza, ale tak to wizualnie wygląda, jakby była wciśnięta). Co to za budynek?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przykre to, że tyle małych, uroczych miejscowości w naszym kraju po prostu umiera... A wystarczy przecież niewiele, żeby zaczęli do nich przyjeżdżać turyści i z Polski, i z innych krajów. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tez mi sie podoba...ja jestem optymistka i wierze ,ze bedzie wygladac jeszcze piekniej kiedys! pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne miasto, jak do tej pory nie miałam okazji go zobaczyć, ale nie tracę nadziei, że mi się to uda.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jedno z najładniejszych śląskich miast. Dawno nie byłem. Widzę zmiany na lepsze, a jak piszesz będzie jeszcze lepiej, bo wiele obiektów jest w remoncie. A ten pręgierz to przeniósłbym przed gmach Sejmu. Myślę, że miałby wzięcie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dziękuję. Dzięki Tobie wróciły wspomnienia. Odnowione Kłodzko pięknie się prezentuje. Kolumna Trójcy Świętej, pręgierz i gotycka wieża to cenne zabytki tego miasta.
  Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli:)

  OdpowiedzUsuń
 8. ...25 lat temu tam byłam...dasz wiarę?:)
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłem - ale lata temu. Jak wszędzie ryneczek zaśmiecony samochodami - widać lobby śmierdziuchów jest silniejsze od zwolenników ładu estetycznego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ladne zdjęcia, nie widać śmieci, a ryneczek urokliwy. Są ławeczki aby przysiąść i odpocząć i popatrzyć na kolorowe kamieniczki. Może rzeczywistość jest bardziej przyziemna i są te śmieci , o których piszesz. Nigdy tutaj nie byłam, ale moi rodzice mieszkali jakiś czas (bardzo dawno temu) blisko Bystrzycy, bo w Kłodzku. Dziękuję, że tak pięknie przybliżasz te tereny, są zbyt oddalone ode mnie, ale przez rodziców, bliskie memu sercu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.