Pałac w Chocianowie w jesiennej szacie
W listopadzie 2015 roku odwiedziliśmy Chocianów, niewielkie miasto w województwie dolnośląskim w powiecie polkowickim. Naszym celem był m.in. zabytkowy pałac położony w tej miejscowości. Aby do niego dotrzeć, najpierw przemierzyliśmy rozległy park miejski z ciekawymi okazami drzew, z kanałami i mostkami. Najpierw naszym oczom ukazał się duży pałacowy basen, a w oddali z lekkiej jesiennej mgiełki wyłoniła się bryła pałacu. Obecnie zabytkowa budowla jest w trakcie remontu, więc teren wokół pałacu jest ogrodzony. Zabytek przyszło nam podziwiać zza ogrodzenia. Od razu widać, że jest tu sporo do zrobienia, choć widać również że warto. Jako ciekawostkę przyrodniczą podam, że w pobliżu pałacu można zobaczyć wiele drzew - pomników przyrody. Na mnie największe wrażenie zrobiła ogromna topola biała (Populus alba), której obwód pnia wynosi 610 cm.
Dla zainteresowanych przytaczam trochę faktów, dotyczących historii pałacu, zaczerpniętych m.in. z Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Chocianów.
Początek historii miejscowości związany jest z budową zamku, a obecnie pałacu. Budowla została wzniesiona ok. roku 1297 przez księcia Bolka I Świdnickiego. Trzydzieści lat później Jan Luksemburski potwierdził prawa lenne Bolesława III do zamku. Następnie majątek przechodził z rąk do rąk. Swoją siedzibę miału tu rodzina Dornheinów, potem Nositzowie, Stoschowie i Dohnowie. Na początku XVIII wieku zamek należący do Melchiora Gotloba został przebudowany na barokową rezydencję. Podczas tej przebudowy założono również park pałacowy (obecnie jest to powierzchnia ponad 13 ha i 3108 drzew), a obok pałacu powstały dwie oficyny. Podczas II wojny światowej pałac został mocno zniszczony i popadał w ruinę. Od 1997 r. ma nowego właściciela.
Zobacz również:
Wyprawa była chyba jesienią ?
OdpowiedzUsuńWyprawa była chyba jesienią ?
OdpowiedzUsuńLadnie polozony palac nad stawem, wykazuje elegancka symetrie, ale wydaje mi sie ,ze niewiele zrobiono od 1997 roku...
OdpowiedzUsuńZnam, wielokrotnie oglądałem.Ciekawy zabytek ale mocno sfatygowany.Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPiękne zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńPiękny szlachetny starożytności
OdpowiedzUsuńpo odbudowie na pewno będzie lokalną perłą, już teraz wygląda ciekawie
OdpowiedzUsuńpo odbudowie na pewno będzie lokalną perłą, już teraz wygląda ciekawie
OdpowiedzUsuńRobi wrażenie, szkoda, że tak podupadł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPrzedstawia opłakany wygląd.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)*
To jest po prostu piękne ... pozdrowienia.
OdpowiedzUsuńChciałabym kiedyś zobaczyć ten pałac po remoncie już odnowiony, to będzie coś niesamowitego jak już teraz robi wrażenie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Park póki co więcej wart od "pałaca", że nawiążę do pana Paca ;-)
OdpowiedzUsuńMówisz, że jest właściciel i cos robi?
OdpowiedzUsuńNiespecjalnie to widac, przeciwnie, jak na własnośc od 1997 roku, to stan marny, to wyglada na markowanie prac;(
O rany - nawet nie słyszałem o takiej lokacji! Świetne miejsce - mam nadzieję że wkrótce przestanie niszczeć.
OdpowiedzUsuńPiękny pałac. Mam nadzieję, że wróci do dawnej świetności.
OdpowiedzUsuńTy jak zwykle przedstawiłeś fantastyczne zdjęcia.
Pozdrawiam:)
Dach cały. Jest szansa, że przywrócą mu dawny blask. Bardzo ładnie położony pałac w pięknym parku. Chciałbym go zobaczyc po remoncie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Nie wiem, jak zamek wyglądał przed 1997, ale stan obecny nie jest bardzo zły. Widziałam zamki w dużo gorszym stanie.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się pałacowy basen. A rude liście dodają całości uroku :)
Pałac wydaje się ogromny - ciekawe rozwiązania architektoniczne - bardzo podobają mi się witraże oraz ścieżka dojazdowa - ciekaw co z szlifowanie betonu Poznań ?
OdpowiedzUsuńByłem tam w lecie, muszę powiedzieć że robi wrażenie. Niesamowita architektura, praca światła wewnątrz. Generalnie, wszystko się ze sobą spina. Świetne zdjęcia.
OdpowiedzUsuńPiękna architektura. Niesamowita. Bywam tam czasami wiosną - widoki nieziemskie.
OdpowiedzUsuń