wtorek, 4 lutego 2020

Kościół w Pełczycach - na cysterskim szlaku

   Pełczyce to niewielkie miasto w województwie zachodniopomorskim. Historia miejscowości od najdawniejszych czasów związana jest z klasztorem cysterek, który prawdopodobnie ufundowała wdowa po szczecińskim księciu Barnimie I, księżna Matylda. Klasztor został wybudowany w 1282 roku. Przy klasztorze powstał kościół, a nieco później szpital-przytułek.
   W pierwszej połowie XIV wieku kościół klasztorny został przebudowany. W XVI wieku klasztor został skasowany, a następnie rozebrano kościół oraz część zabudowań z nim związanych. Obecnie istnieje jedynie zachodnie skrzydło klasztoru. Jest ono własnością prywatną.
   Podczas naszej wędrówki cysterskim szlakiem odwiedziliśmy kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pełczycach. Jest to budowla jednonawowa wzniesiona na planie krzyża greckiego. Ołtarz w kościele pochodzi z lat 60. XX wieku. W kościele znajdują się również sprowadzone z Włoch relikwie św. Franciszka z Asyżu (na trzecim zdjęciu).
fotografie: Wiesław Zięba

10 komentarzy:

 1. Piękny zabytek.Nie znałem go, warty odwiedzenia.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie słyszałam o tym miejscu a kościół rzeczywiście przepięknty!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szklakiem cystersow...tez warto tak po Polsce sie poruszac..ja byla w klasztorze w Szczyrzycach w malopolskiem, ciekawe miejsca. pozdrawia,m

  OdpowiedzUsuń
 4. Kościoły cysterskie są bardzo ciekawe, tego akurat nie znam. Dzięki za relację. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam słabość do wszystkiego co cysterskie, a o tym miejscu nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękny kościół . W środku chyba barokowy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy zabytek.Osobiście lubię oglądać zabytkowe obiekty sakralne.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. W moim rodzinnym mieście klasztory również uległy kasacji. W Krakowie, według mojej wiedzy, mogły przetrwać tylko te klasztory, które prowadziły działalność edukacyjną. Dlatego wiele klasztorów zakładało wówczas przyklasztorne szkoły.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękny kościół. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.