czwartek, 30 lipca 2020

Zamek w Międzyrzeczu

      Tym razem wybraliśmy się do Międzyrzecza, a celem naszej wizyty były pozostałości gotyckiego czternastowiecznego zamku. Międzyrzecz jest miastem powiatowym w województwie lubuskim i leży między rzekami: Obrą i Paklicą. Stąd nazwa tego jednego z najstarszych miast Polski. Jego historia liczy sobie ponad tysiąc lat. Już na samym początku naszego zwiedzania zwróciliśmy uwagę na drewniane figury Pierwszych Męczenników Polski. Bracia międzyrzeccy zostali zamordowani w pobliskim benedyktyńskim klasztorze w 1003 roku. Następnie uznano ich za świętych. Potem udaliśmy się do budynku muzeum gdzie kupiliśmy bilety i kolejny znaczek turystyczny do naszej kolekcji. 

Bracia międzyrzeccy, rzeźby w drewnie, zamek w Międzyrzeczu

     Do ruin zamku weszliśmy drewnianym mostem, a potem rozpoczęliśmy zwiedzanie przeciskając się wąskimi schodami na wyższy poziom. Z góry mogliśmy popatrzeć na najbliżej położone obiekty: dom bramny i muzeum. Następnie zeszliśmy na duży plac położony pomiędzy dawnymi murami. Uwagę zwraca bardzo dobre utrzymanie terenu. Trawa skoszona, czysto i przyjemnie. W dodatku pogoda dopisała na takie spotkanie z historią. Na samo zakończenie weszliśmy do izby tortur, która przygotowana została bardzo współcześnie, ale niektóre akcesoria mogły budzić grozę. Warto też zwiedzić park wokół zamku. Spacer tutaj to prawdziwa przyjemność.  


drewniany most, Międzyrzecz, historia Międzyrzecza, zwiedzanie zamku w Międzyrzeczu

zamek w Międzyrzeczu, most do zamku, zieleń wokół zamku, zwiedzanie zamku, atrakcje województwa lubuskiego, polskie zamki

park w Międzyrzeczu, schody do parki, architektura terenów zielonych, odpoczynek w parku

tu można kupić znaczek turystyczny, Międzyrzecz i jego atrakcje, zwiedzanie Międzyrzecza

odpoczynek w Międzyrzeczu, zamki lubuskie, atrakcje województwa lubuskiego

mury zamku w Międzyrzeczu, ruiny zamku, historia Międzyrzecza

zamek do zwiedzania, mury zamkowe, atrakcje lubuskie, zabytki województwa lubuskiego

dziedziniec zamkowy, mury zamkowe, Międzyrzecz i jego zabytki, bracia międzyrzeccy

armata na murach zamkowych, lubuskie, zwiedzanie lubuskie, ciekawe miejsca w Polsce, zabytkowa architektura

historia zamku w Międzyrzeczu, dziedziniec zamkowy, dobrze utrzymane ruiny,  co warto zobaczyć w Międzyrzeczu

tortury w zamku, sala tortur, dawne kary i miejsca kaźni

narzędzia tortur, sala tortur, dawne kary, Międzyrzecz

bramy, kratownice, zamek w Międzyrzeczu

otoczenie zamku w Międzyrzeczu, zieleń, zabytki architektury, fosa

     Trochę historii. W 1296 r. Międzyrzecz dostał się pod panowanie brandenburskie. Powrócił w granice Polski w 1329 r. po wojnie Władysława Łokietka z margrabią Ludwikiem V Bawarskim. Gotycki zamek został wybudowany na dawnych wałach grodu w II połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielskiego. Budowa trwała około 30 lat. 

     W latach 1382-1385 podczas wojny domowej w Wielkopolsce, wojska starosty generalnego Domarata z Pierzchna dokonywały z międzyrzeckiej warowni licznych wypraw łupieskich na dobra zbuntowanego rycerstwa.
     W 1474 r. Międzyrzecz został na kilka miesięcy opanowany przez siły księcia żagańskiego Jana II Szalonego, którego wspierały oddziały Czarnego Legionu (Fektet Sereg).
     W latach 1520-1533 zamek został odbudowany w zmienionej, renesansowej formie, a trochę później gruntownie zmodernizowany: zyskał m.in. dwie potężne basteje artyleryjskie i nową bramę. W 1564 roku podzamcze mieściło browar, łaźnię, trzy stajnie, spichlerz, wozownię, młyn prochowy i inne budynki. Przełom XVI i XVII wieku to złoty okres w historii międzyrzeckiej warowni. 
     Podczas potopu szwedzkiego zamek został zajęty przez Szwedów. W II połowie XVII w. popadł w ruinę. Mimo dalszych zniszczeń w III wojnie północnej (1700-1721), został częściowo odbudowany z przeznaczeniem do pełnienia funkcji gospodarczych oraz mieszkalnej (dla czeladzi starostów). 
     Po II rozbiorze obiekt został przejęty przez Królestwo Prus. Służył w tym czasie jako kompleks magazynów, a na stokach wałów uprawiano winorośl.      W latach 50. XX wieku zamek został zakonserwowany jako trwała ruina. Międzyrzecz gościł w swych murach m.in. trzech cesarzy i co najmniej pięciu królów. 

   

mury zamku w Międzyrzeczu, zwiedzanie zamków, Międzyrzecz na mapie zamków polskich

atrakcje lubuskie, lubuskie jest piękne, co warto zobaczyć w Międzyrzeczu, polskie zamki

pamiątka z Międzyrzecza, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, bilety do zamku w Międzyrzeczu



4 komentarze:

  1. Międzyrzecz kojarzy mi się z wojskiem. Tam odbywałem moją służbę wojskową. Od tego czasu tereny wokół zamku wypiękniały. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię zwiedzać stare zamki,mają w sobie posmak historii.Ten też miałem przyjemność obejrzeć.Wakacyjnie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny jest zamek w Międzyrzeczu. To kolejny zamek do mojej kolekcji zamków.
    Ma świetną historię. Mam nadzieję, że kiedyś go odwiedzę.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Rekonstrukcja, ale nawet fajna

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.