sobota, 6 kwietnia 2013

Światowy Dzień Romów

     8 kwietnia przypada Światowy Dzień Romów, który obchodzony jest w rocznicę I Światowego Kongresu Romów - Londyn 1971. Społeczność romska jest dla nas tajemnicza i fascynująca zarazem. Tak naprawdę niewiele wiemy o tej niewielkiej, żyjącej w naszym kraju, społeczności. W Polsce mieszka ok. 15 tysięcy Romów. Przybyli do nas prawdopodobnie z północno-zachodnich Indii pod koniec XVIII wieku i prowadzili koczowniczy tryb życia. Na wiosnę w 1964 r. oficjalnie zakazano Cyganom wędrować. Mimo zakazu ich tabory przemieszczały się po Polsce jeszcze kilkanaście lat. Z dzieciństwa pamiętam przejeżdżający przez naszą wieś tabor cygański. To była dopiero sensacja.
     Z ciekawostek, wyszperałem również fakt, że w naszym kraju istnieje Stowarzyszenie Romów w Polsce, które wydaje swój kwartalnik Dialog pheniben. Romowie mają również Wikipedię prowadzoną w swoim języku. Należy wspomnieć też o znanej poetce cygańskiej Bronisławie Wajs - Papuszy, której wiersze tłumaczył Jerzy Ficowski.
     Poniżej kilka fotografii z występu zespołu cygańskiego podczas plenerowej imprezy zorganizowanej z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Dodatkiem do zdjęć jest krótki filmik - również mojej produkcji.


śpiew, gitara, Romowie, taniec

Dzień Romów, taniec, gra, scena

zespół, gra, scena, Ochla

zabawa, taniec, muzyka, scena

Cyganie, Romowie, scena, muzyka

 


Na blogu Koło domu również: Skansen w Ochli

14 komentarzy:

 1. i was unable to translate your blog but i sure did enjoy the images!!

  so colorful, fun and festive!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za muzyka cyganska... W dziecinstwie straszono mnie Cyganami...
  serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię muzykę cygańską.
  Podziwiam ich. Mimo,różnych perypetii nie zatracili swojej osobowości.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. jedno trzeba im przyznać, są niesamowicie muzykalni ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam z dzieciństwa cygańskie wozy, ognisko rozpalane w lesie i my jako dzieciaki dookoła , gospodynie zamykały kury w zagrodach, ech. . . dziś prawdziwych Cyganow już nie ma, pozostał "sztuczny miód", taki to folklor stylizowany.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wdzięczna do ucha jest muzyka cygańska, a dodatkowo kolorowe stroje powodują, że miło się na nich patrzy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jako, że Papusza mieszkała i tworzyła przed długie lata w moim mieście dodam link do swego postu o niej KLIK

  Nadmeinię również, że to u nas, w Gorzowie odbywają się coroczne Międzynarodowe Spotkania z muzyką cygańską pod nazwą Romane Dyvesa.

  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie i kolorowo. Serdeczności :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niezła muzyka i piosenki, ciekawy folklor ...

  OdpowiedzUsuń
 10. Ich kultura jest fascynująca a... muzyka przepiękna.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Their music is beautiful.
  Greetings.

  OdpowiedzUsuń
 12. Romowie mają ostatnią "złą prasę" przez import z Rumunii, wreszcie siedliska cygańskiej biedoty na zasiłkach. A przecież polskiej żulii też nie brakuje. No i te młodo zawierane małżeństwa, zbyt młodo. To trudny czas dla ich kultury, tak innej od naszej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Romowie to zupełnie inny świat niż my - mają kompletnie różne wartości. Dla nich na przykład nauka, edukacja w ogóle, nie mają takiego znaczenia jak dla Polaków, bardzo też zależy im na ochronie swojego języka, stąd rodzice nie uczą swoich pociech polskiego. A potem jest problem z romskimi dziećmi w szkołach. Potem one tych szkół nie kończą i nie mogą przez to mieć pracy. Wiem to wszystko od osoby, która pracuje z Romami na co dzień, prowadząc przedszkole dla ich dzieci - właśnie w tym celu, żeby poznawały także język polski, ale w otoczeniu bardziej przyjaznym, niż "zwykłe" przedszkola. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Folklor cygański jest porywający:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.