niedziela, 25 maja 2014

Siema Bracie

     W Zbąszyniu tuż przy kościele ustawiona została rozdzielnia prądu. Niby nic nadzwyczajnego, lecz jednak ta jest wyjątkowa. Szara ściana została ozdobiona wizerunkiem mnicha w geście pozdrowienia oraz napisem - Siema Bracie. Zakonnik ma brązowy habit i otoczony jest gałązkami winnego grona z dojrzewającymi owocami. Nie wiadomo, czy obraz i napis jest tego samego autorstwa. Można tu mieć wątpliwości, bowiem litery wyglądają tak, jakby były namalowane później. Trochę do całości nie pasują. Ciekawe jest również to, że mnich pozdrawia lewą ręką. Nad jego dłonią znajduje się chyba podpis autora: ecHoS.
     A jak jest z ortografią i historią słowa siema? Niektórzy są przekonani, że pisownia powinna być rozdzielna i mieć postać sie ma. Językoznawca, dr Jan Grzenia rozstrzyga jednoznacznie, że poprawna forma jest jedna i stanowi już powszechnie stosowany zapis: siema. Jego źródłem jest wyrażenie jak się masz, które w formie skróconej brzmiało siemasz, dopiero później nastąpiła redukcja do siema. Słowo to rozpowszechnił Jerzy Owsiak.
     Zbąszyń - miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim. Miejscowość liczy ok. 7 tys. mieszkańców i leży nad jeziorem Błędno i nad rzeką Obrą. Ze Zbąszynia pochodzi Daniel Patalas, gitarzysta, muzyk zespołu Lombard.  


Siema bracie, braciszek, zakonnik

malowidło ścienne, sztuka, miasto, Zbąszyń
Inny post na tym blogu: Jezioro Błędno


11 komentarzy:

 1. To graffiti jest dobre. Nie szpeci, jak większość tego typu "dzieł". Ciekawe, czy właściciel rozdzielni będzie szukał sprawcy "dewastacji"?

  OdpowiedzUsuń
 2. ...takie graffiti to już sztuka...nie żadne tam mazy, pseudo coś tam...jakich wiele.
  Jako, że miasto leży w moim także województwie na pewno kiedyś tam zawitam i ...odszukam graffiti i rzeknę ...Siema Bracie :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sehr schön solche Graffiti die aus einer grauen Wand eine ansehnliches Objekt machen.

  Gruß
  Noke

  OdpowiedzUsuń
 4. Graffiti to jest ciekawe.Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ktoś miał poczucie humoru, malują tego mnicha :)
  Ciekawe, czy przekaz trafia do młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takiemu stritartowi moje wielkie 'czemu nie' - bo jednak właściciel powinien się wyrazić pozytywnie (chyba że się już wyraził)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie masz wrażenia, ze przypomina owieczke?
  :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.