niedziela, 30 sierpnia 2020

Sromotnik smrodliwy

     Takiej okazji nie mogłem przepuścić. Ciekawy grzyb dwa metry ode mnie. Zapach jeszcze ciekawszy, mocny, ale nie aż tak bardzo przykry. Podszedłem bliżej i zrobiłem kilka zdjęć. Taka pamiątka z bliskiego spotkania z grzybem o nietypowym kształcie. To sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus), gatunek grzyba z rodziny sromotnikowatych. Jego owocnik jest częściowo ukryty pod ziemią i potocznie nazywa się czarcim jajem. Grzyb rośnie bardzo szybko. Nawet 5 mm na minutę. Początkowo ma delikatny zapach, który można porównać do zapachu rzodkiewki, potem rozwija się i nabiera "aromatu" zgniłego mięsa. W przyrodzie nic nie jest przypadkowe. Taki zapach ma wabić muchy, które rozsieją zarodniki. 

     Sromotnik smrodliwy ma właściwości lecznicze, a w niektórych krajach młode okazy uważane są za przysmak. W Polsce był chroniony, ale jego ochrona została zniesiona w 2014 roku, ponieważ jest u nas dość powszechny. Najczęściej spotkać go można w parkach, lasach i zaroślach. Ten "mój" rósł sobie na trawniku w pobliżu niewielkich sosen. Jego żywot był krótki, gdyż po dwóch dniach na trawie została po nim tylko ciemna plama. 

     Inne nazwy tego interesującego grzyba to: sromotnik bezwstydny, sromotnik wstydliwy, słupiak śmierdzący, śmierdziel, jajczak, śmierdząca panna, świeczka, węże jajo i inne. Niezależnie jak jest nazywany, warto mu się przyjrzeć z bliska. I nigdy nie niszczyć, bo jest częścią naszej przyrody, która lubi zaskakiwać nie tylko kształtami i zapachami. Poniżej dwa z kilku zdjęć, które udało mi się zrobić. 


grzyby, ciekawe grzyby, grzyb jak jajo, śmierdzący grzyb

jesień, park, grzyb mocno śmierdzi, kształty grzybów
fotografie: Wiesław ZiębaZobacz również:


     


         
6 komentarzy:

 1. Bezwstydny - bardziej mi się podoba :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny okaz. Jego zapach jest okropny, ale jak sam napisałeś, do czego musi służyć:)
  Kilka lat temu był w moim lasku, a jego zapach nęcił nie tylko muchy, ale też moje psy:) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięć mm na minutę - to niesamowite!
  Lubię te różne nazwy tego samego grzyba, zależne od regionów.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś byłem w rezerwacie paproci w Machowej opodal Tarnowa. Zaraz za nami szła jakaś rodzinka taka powiedzmy ... "Grażynka,Janusz, Brajan i Dżesika"... strasznie mnie wnerwiali swoim krzykiem, pretensjami (po cholerę idziesz kobieto, jak ci wysoka trawa przeszkadza! To rezerwat a nie park?). W pewnym momencie czujemy ostry nieprzyjemny zapach, ja wiem że to sromotnik, ale oni nie wiedzieli, no skąd w "plazmie" zapachy jeszcze nie przechodzą! Więć na głos mówię do Żony: "Marzenka, pamiętasz jak w Temi mówili o tej tirówie co ją prawdopodobnie zamordowano bo gdzieś na tych terenach zaginęła? To by tłumaczyło skąd tu tyle much!" - usłyszeli, dwadzieścia sekund i... zostaliśmy sami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam aż dodasz coś nowego gdyż Twój blog mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.