czwartek, 16 czerwca 2011

Międzygórze - miejsce do którego chętnie wracamy

     Międzygórze to niewielka wieś w Kotlinie Kłodzkiej. Nawet w sezonie turystycznym panuje tu cisza i spokój. Natura jest najważniejsza. Turyści są tylko dodatkiem, a nie odwrotnie jak to bywa w różnych "zadeptanych" , modnych miejscach w Polsce. Można tu wsłuchać się w śpiew ptaków, w szum rzeki Wilczki, można posiedzieć nad wodospadem o tej samej nazwie przy zimnym piwie i smacznej kiełbasce z prawdziwego grilla, gdzie używa się prawdziwego drewna. Można też zakosztować strawy duchowej, udając się do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej. Wystarczy trochę chęci... i kondycji, bo to dość wysoko. Ale warto. Matka Boska Śnieżna wysłuchuje próśb pielgrzymów. Sprawdzone i potwierdzone.
     Interesującym miejscem dla dzieci jest Ogród Bajek, w którym ustawiono baśniowe rzeźby. Niesamowite wrażenie robi też zapora wodna o wysokości 29 metrów i długości ponad 100 metrów. Można swobodnie spacerować po jej koronie i podziwiać piękno tamtejszej natury. Samo Międzygórze jest też dobrym miejscem wypadowym na Śnieżnik, gdzie przed jego szczytem w schronisku Na Śnieżniku można posilić się np. pyszną grochówką, by mieć siłę na dotarcie na sam szczyt, a to jeszcze kawałek drogi.
W Międzygórzu, nawet w sezonie, bez trudu znajdziemy miejsce noclegowe. Na głodnych w samym centrum czeka restauracja "Złoty Róg" jakby żywcem przeniesiona z czasów PRL-u. Posiłki są jednak smaczne i niedrogie. W sam raz dla zmęczonych górską wędrówką turystów.
     Dla autorów tego bloga miejsce to jest szczególne z różnych względów. Może i w te wakacje się tam zjawimy.


noclegi Międzygórze

Wypoczynek w Międzygórzu

 Rzeka Wilczka płynie wartko, od wieków omywając kamienie znajdujące się w jej korycie. Można wybrać się na spacer wzdłuż rzeki, wędrówkę rozpoczynając tuż poniżej wodospadu, a kończąc przy potężnej zaporze. 


ochrona przed powodzią w Międzygórzu

 Zapora wodna chroni okolice przed powodzią.


atrakcje Międzygórza

 Widok z zapory.


Turystyka Międzygórza

 Góry spowite lekką mgiełką.


noclegi w Międzygórzu

 Dom Wczasowy "Błękit". Obecnie pensjonat.


kościoły w Międzygórzu

 Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.


góra Igliczna w Międzygórzu

 Widok ze zbocza Iglicznej.


Noclegi w Międzygórzu

 Grill przy hotelu "Nad Wodospadem". Tu można zjeść smaczną pieczoną kiełbaskę, lub zjeść zupę dnia. Jaka się akurat w danym czasie trafi. Też smaczne.


atrakcje Międzygórza

     Główną atrakcją Międzygórza jest wodospad Wilczki, znajdujący się w rezerwacie przyrody o tej samej nazwie. Sam rezerwat jest niewielki, bo ma zaledwie 2,75 ha powierzchni. Położony jest ona na zboczu góry Toczek (713 m n.p.m). Na terenie rezerwatu zwiedzający mają do dyspozycji prawie 600 metrów ścieżek spacerowych, a także punkty widokowe, skąd można podziwiać wodospad. Przez rezerwat przebiega czerwony szlak turystyczny prowadzący z Hali pod Śnieżnikiem w stronę Iglicznej oraz szlak papieski, łączący Międzygórze i Międzylesie przez Igliczną, Śnieżnik, Jodłów i Szklarnię. W centralnej części rezerwatu znajduje się wąwóz, z którego spływa rzeka Wilczka z 23 metrowego progu do ogromnego kotła skalnego. Do lipca 1997 r. wysokość wodospadu wynosiła 27 m, jednak w wyniku powodzi najwyższe głazy zostały porwane przez wzburzoną rzekę. Natura w ten sposób sama zadbała o regulację, ponieważ ten zerwany próg był wybudowany sztucznie jeszcze przed wojną. Warto przez dłuższą chwilę zatrzymać się w tym miejscu i posłuchać szumu wodospadu. Naprawdę uspokaja. 


noclegi w Międzygórzu

 W tym mały domku też kiedyś mieszkaliśmy kilka dni.


noclegi w Międzygórzu

 Dom Wypoczynkowy "Mimoza".


gdzie spać w Międzygórzu?

 Tu też można nocować. Pensjonat przed wjazdem do centrum Międzygórza.


tanie noclegi w Międzygórzu

 Hotel "Nad Wodospadem". Wystarczy tylko zejść po schodkach i jesteśmy przy wodospadzie Wilczki.


gdzie jeść w Międzygórzu?

W samym centrum Międzygórza znajduje się restauracja "Złoty Róg". Smacznie i tanio.


W tym miejscu jeszcze interesujące uaktualnienie (styczeń, 2016) do posta o Międzygórzu. Teledysk Liliany Iżyk z przyjaciółmi z programu Mam Talent, który zrealizowany został przy wodospadzie Wilczki w Międzygórzu. Fajnie ogląda się miejsca, gdzie samemu się spacerowało. Myślę, że warto posłuchać i obejrzeć. 

Polecam też post na naszym blogu: W drodze do Marii Śnieżnej

11 komentarzy:

 1. To widzę, że mamy wspólne miejsce do którego często wracamy.
  Byliśmy też zimą: bajkowo! Polecam!
  Akurat trafiliśmy na moment, kiedy spadło dużo śniegu, można było kapać się w tym śniegu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo urokliwe strony, byłem tylko w Kudowie( nocleg), przejazdem na Czechy, więc mam niedosyt. Chyba umieszczę to w najbliższych planach wyjazdowych, szkoda, że to prawie 500km :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam 100 lat temu, ale klimaty są do dziś. Czy tam są dalej takie piękne rododendrony?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem jak się to stało, że nie zauważyłam tego wpisu. Pokazujesz przepiękne miejsce, ciche, bardzo malownicze...Byłam w okolicach Kudowy, jednak tutaj nigdy nie dotarłam. Teraz bardzo żałuję...
  Serdecznie pozdrawiam
  Sara-Maria

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie Międzygórze, gdyby było bliżej, to pewnie częściej bym tam bywał. :) Piękne zdjęcia.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudne!!! Oglądam te Towje zdjęcia z rozmarzeniem i wspominam. Wyobraź sobie, że któregoś pięknego lata, zebrało się nas jakieś 15 osób z rodzinki i powędrowaliślmy na Śnieżnik z noclegiem w schronisku "Pod Śnieżnikiem". ALe wyprawa...

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeoczyłam ten wpis:(
  To piękne miejsce, o każdej porze roku i świetnie sie stamtąd idzie na Śnieznik.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj ale wspomnienia -ale widzę że niezbyt dużo się zmieniło .Na zaporę jeździłam ostatnio z Wilkanowa rowerem - fajna wycieczka . Szkoda tylko ,że po powodzi wodospad jest tak mały , bardzo stracił na swoim uroku .Okolice przepiękne - gorąco polecam !

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam i bardzo lubie Miedzygorze. Mam wiele przyjemnych wspomnien z Miedzygorza. W kapliczce Marii Snieznej byylam na slubie znajomych, wjezdzalismy tam samochodami terenowymi... Dziekuje za te zdjecia, Miedzygorze nie wiele sie zmienilo przez lata, z czego sie bardzo ciesze. Pozdrawiam serdecnie. Monika

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłem tam chyba z 25 lat temu, tyle że w zimie, w zwiazku z tym pamiętam stamtąd zupełnie inne widoki. Naprawdę ładne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne widoki a zdjęcia po prostu świetne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.