niedziela, 4 grudnia 2016

Kłobuczyn - kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej

   Kłobuczyn nie jest miejscowością łatwą do okrycia. To mała wieś w województwie dolnośląskim leżąca nieopodal Głogowa. Dotarliśmy tam za sprawą niezawodnego ks. Jana, który ma szczególny dar wyszukiwania interesujących miejsc, o których mało kto słyszał. Celem naszej wyprawy był kościół w Kłobuczynie. Jego historia rozpoczęła się w roku 1342, gdy świątynia po raz pierwszy została wzmiankowana. Do dzisiejszych czasów dotrwała budowla z XVI w. W latach 1695-1696 kościół został przebudowany i nakryty sklepieniami. Wszystko to odbyło się z inicjatywy opata Adalberta z zakonu augustianów z Żagania. Wtedy to starą drewnianą wieżę zastąpiono nową - kamienną. Umieszczono w niej kartusz z herbem opata, na którym widnieje data 1695. Na wieży wykonano także nadbudówkę z podwójnym prześwitem, lecz po spaleniu jej w 1819 r. zastąpiono ją prostym spiczastym zakończeniem. W przyziemiu umieszczono kruchtę.
   Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kłobuczynie jest kamienno-ceglaną jednonawową budowlą, posiadającą od południa jedną kaplicę, od północy zakrystię oraz przedsionek wejściowy, od zachodu wieżę, a od wschodu - prezbiterium. Wyposażenie świątyni pochodzi z XIX i XX w. Obok kościoła znajduje się cmentarz. Całość okolona jest osiemnastowiecznym murem. W jego zachodniej części znajduje się brama, u zwieńczenia której w niszy stoi rzeźba św. Jadwigi. Obok bramy stoi rzeźba św. Jana Nepomucena. Ciekawostką jest również to, że w kościele w Kłobuczynie znajdował się dzwon z około 1300 r. - jeden z najstarszych na Śląsku. Obecnie jest on eksponowany w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.
   Wszystkie informacje dotyczące świątyni w Kłobuczynie zaczerpnąłem z ulotki, jaką otrzymałem przed rozpoczęciem zwiedzania. Zdjęcia są mojego autorstwa. 


Świątynia jest budowlą o długiej historii.

Po dwóch stronach kościoła są obrazy drogi krzyżowej.

Kościół w Kłobuczynie jest budowlą jednonawową.

Parafia Świętej Jadwigi Kłobuczyn.

W kościele w Kłobuczynie jest chór z organami.

Symbole związane z Jadwigą Śląską są w kościele w Kłobuczynie.

W niszy kościoła w Kłobuczynie są figury świętych.

Kościół w Kłobuczynie posiada piękny ołtarz.

Rzeźbiona ambona w Kłobuczynie.

Monstrancja w Kłobuczynie jest piękna i pochodzi z odległych czasów.

Kościół w Kłobuczynie jest zadbaną świątynią.Zobacz również: 


                
12 komentarzy:

 1. Ciekawa perełka, klimaty które wielce doceniam, szkoda że tam osobiście nie trafiłem, ale doceniam takiego przewodnika jak Ty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa historia. Ładny kościółek, nie jest przeładowany ozdobami.Ileż, dzięki Twoim wpisom, poznałam ciekawostek z zachodnich terenów.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały wiejski kościółek i bardzo sympatyczny gospodarz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała historia i prześliczny kościółek.
  Uwielbiam odwiedzać takie miejsca.
  U Ciebie jak zwykle bardzo interesująca relacja.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Troszkę krążyłam wokół Głogowa lecz na ten kościółek/miejscowość jakoś nie natrafiłam...jest piękny, zachwyca wnetrzem.
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miły kościół. Podoba mi się jego zewnętrzny wygląd. Ma swój styl.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Małe, wiejskie kościółki często mają interesujące dzieje. Często je odwiedzam w czasie wypadów turystycznych, lubię czytać historię zwiedzanego kościółka, często pisaną odręcznie. Można się nieźle zdziwić, np informacją, że w tym miejscu modlił się król podczas wyprawy wojennej itp.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam małe, wiejskie kościółki z własną historią. Dziś pierwsyz raz odwiedziłam Twojego bloga, ale zapewne jeszcze tu wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kościół jest bardzo piękna, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiesławie!
  Życzę, aby ten szczególny czas Bożego Narodzenia był czasem radości, przebaczenia, jedności, pokoju i miłości, czasem spotkania z Bliskimi
  Pięknych Świąt Bożego Narodzenia!!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.