niedziela, 18 sierpnia 2013

Riwiera Nyska

     W czasie naszych letnich podróży trafiliśmy na Riwierę Nyską. Trudno byłoby nazwać riwierą wybrzeże Jeziora Nyskiego, ale jakieś analogie można w tym przypadku znaleźć. Mamy tu plażę z widokiem na najbliższe góry. Są to Góry Opawskie, Jesioniki z Pradziadem, Góry Rychlebskie, Złote i Bardzkie. Jadąc od strony Nysy w kierunku Otmuchowa drogą numer 46 zjeżdżamy za Skorochowem na duży parking, przy którym rozstawiły się liczne punkty gastronomiczne. W jednym z nich zjedliśmy smaczny obiad i mogliśmy się udać w kierunku jeziora. Co zobaczyliśmy? Zaskakująco dużą piaszczystą plażę, piękne jezioro i góry, wznoszące się za lustrem wody. Pora była już mocno popołudniowa, ale amatorów kąpieli i plażowania było jeszcze sporo. Po jeziorze kursuje statek wycieczkowy, który jest niemałą atrakcją. W bliskim oddaleniu od plaży rozłożyły się domki letniskowe, kempingi i namioty turystów. Zewsząd słychać muzykę, jest zabawa i tradycyjne grillowanie. Lato.


     Z innych źródeł: Jezioro Nyskie powstało w roku 1971 jako zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej. Aby jezioro mogło pełnić swą obecną funkcję, trzeba było zalać wodą duży obszar gminy Nysa wraz z wsiami: Brzezina Polska, Miedniki, Różanka i częścią Głębinowa. Nad brzegami zbiornika występuje wiele gatunków ptaków, m.in. mewa czarnogłowa, mewa srebrzysta, rybitwa rzeczna, czapla biała, kulik wielki i kwokacz. Wody jeziora bogate są w takie gatunki ryb jak sandacz, okoń, szczupak i leszcz.
     W pobliżu Jeziora Nyskiego leży Nysa, zwana śląskim Rzymem, wraz z jej licznymi zabytkami, Otmuchów z zamkiem biskupim i Siestrzechowice z renesansowym pałacem.


jezioro, wypoczynek, Nysa, Skorochów

woda, góry, pomost, Riwiera Nyska

jezioro, łódź, góry, Nysa

Nysa, Jezioro Nyskie, góry, Riwiera Nyska

jezioro, Nysa, Skorochów, wypoczynek

wycieczki, wypoczynek, góry, jezioro, woda

las, brzozy, namioty, Skorochów

Nysa, Skorochów, domki, brzozy

Jezioro Nyskie, jedzenie, parking, Nysa

Zdjęcia: Wiesław Zięba

Zobacz również: 


              12 komentarzy:

 1. Nie wiedzialam, ze jest tam tak ladnie...znam Nyse miasto, ale tego zbornika nie znam. Miasto tez jest wyjatkowe. Pieknie to sfotografowales...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście piękna plaża i jezioro z cudnym widokiem w tle, kusisz tymi jeziorami :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, mieszkam na Pojezierzu Lubuskim i chciałoby się tych jezior zobaczyć jak najwięcej. To przedstawione tutaj to wakacyjna Opolszczyzna.

   Usuń
 3. Bardzo światowo wygląda jezioro na twoich zdjęciach :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto nawiedzic te strony...
  Serdecznosci
  Judith

  OdpowiedzUsuń
 5. wygląda całkiem sympatycznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Beautiful series of photos
  I wish you a nice day.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne miejsce a przy wypoczynku najważniejsze aby humor dopisał!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam stosunkowo blisko ale byłam tam tylko raz - jest super rzeczywiście !

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłem tam niedługo po otwarciu zbiornika przez dwa dni na dziko z namiotem. Znajomy wędkarz podał nam namiary na miejsce, gdzie było małe źródełko wody. To było niedaleko miejscowości Wójcice. Urzekły mnie widoki znad jeziora właśnie na niedalekie pasma górskie Sudetów. Potem jeszcze wielokrotnie zatrzymywałem się na pokazanym parkingu jako miejscu przystankowym w drodze do Kudowy. Fajne zdjęcia, dobrze oddają charakter tego miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniale dokumentujesz swoje wycieczki i podróże.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.