czwartek, 9 stycznia 2014

Ruiny pałacu w Grębocicach

     Grębocice to wieś gminna położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim. Gdy w miejscowości tej zwiedzaliśmy zabytkowy kościół pw. św. Marcina, moje zainteresowanie wzbudziły pobliskie ruiny. W dodatku były one dobrym obiektem do fotografowania, więc pstryknąłem trochę zdjęć. Po dotarciu do źródeł okazało się, że ruiny to kawał przechodzącej już powoli w zapomnienie historii. W XV wieku w tym miejscu stała wieża rycerska, która w 1609 roku została przebudowana na pałac dla rodu von Loss. W 1743 roku pałac wykupił król Prus - Fryderyk II. W latach 1783-1787 właścicielem był książę pruski Heinrich von Hohenzollern. Od 1872 roku do zakończenia II wojny światowej pałac wraz z majątkiem dzierżawiła rodzina Metscher. Obecne zniszczenia budynku pochodzą właśnie z czasów wojennych. Z powodu niestabilnego podłoża, pałac nigdy nie będzie remontowany i stanowić może atrakcję turystyczną jako trwała ruina. O ruinę jednak również trzeba zadbać.
     Postanowiłem również odszukać wyglądu pałacu z jego czasów świetności i na stronie www.dolny-slask.org.pl udało mi się znaleźć interesującą fotografię. Napisałem do administratora i otrzymałem zgodę na publikację zdjęcia na moim blogu. Można je zobaczyć na końcu wraz z odnośnikiem do źródła pochodzenia. 


warto zobaczyć, zabytkowe ruiny

Grębocice, Dolny Śląsk, ruiny

ruiny, Grębocice, pałac, von Loss

Grębocice, ruiny pałacu

zamek w Grębocicach, ruiny

historia, ruiny, Grębocice

zabytkowa ruina, Grębocice

pałace i zamki Polski, perełki architektury

Grębocice, ruiny, zabytek

czasy świetności, dawna fotografia

Ostatnia fotografia pochodzi z zasobów strony www.dolny-slask.org.pl i przedstawia stan pałacu z ok. 1910 roku. Fotografie: Wiesław Zięba
Podobny post na blogu Koło domu: Pałac w Chocianowie


20 komentarzy:

 1. Jak widzę takie miejsce to z jednej strony dobrze, ze cokolwiek zostało ale tak na prawdę to ogromna szkoda, ze nie ma, że nikt nie odbudował..A przecież tak szybko zapomina się o tym kto tam mieszkał...Tym ciekawszy taki wpis.

  OdpowiedzUsuń
 2. ...ależ żal me serce ścisnął...wielki żal :(
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 3. zostały tylko detale wskazujące na świetność tego miejsca...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chlip chlip... takie smaczki to na Dolnym Śląsku niestety nierzadkie zjawisko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Slicznie obrośnięty winobluszczem sprawiał wrażenie przyjaznego:) Ruiny też są piękne, pozostały detale wskazujące na jego dawną świetność. Piękny jest Dolny Śląsk, nieco inne budowle do moich:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Po aktualnych zdjęciach, patrząc na pozostałości można stwierdzić, że pałac ten był wspaniały, nawet trochę bajeczny. Na starym zdjęciu widać, że otaczał go piękny ogród i zapewne park.
  Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobna sytuacja jest w przypadku pałacu w Krzeszowicach - tyle że ten podupadł wskutek braku właściciela w PRL i potem. Teraz niby jakiś właściciel jest, ale jakby go nie było. A można by było np. zrobić niezłą atrakcję turystyczną, obok hotele, pensjonaty, restauracje, sklepy... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że się nie zachował:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przykre, że pałac popadł w taką ruinę i nikt się nim nie zajmuje.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To co dzisiaj widać i archiwalne zdjęcie pokazują, że pałac był bardzo atrakcyjną budowlą. Szkoda, że uległ zniszczeniom wojennym..
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. Ja też :) Choć z tego naprawdę już niewiele zostało ...

   Usuń
 12. Znam.Kilka razy odwiedziłem tę miejscowość.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ładne renesansowe zdobienia - ale tzw "trwałe ruiny" są zazwyczaj bardzo nietrwałe.

  OdpowiedzUsuń
 14. No proszę takie cudo a ja bywam kilka km od niego !

  OdpowiedzUsuń
 15. Spacery wśród ruin to jedna z moich pasji. Fajnie, że udało Ci się dotrzeć do zdjęcia z czasów świetności pałacu. Portal okalający drzwi nawet świetnie się zachował. Przykre, że reszta budowli już niekoniecznie...

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię takie miejsca. Mają specyficzny klimat.
  Bardzo ciekawy wpis.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Serce się kraje na taki widok. Kiedyś pałac był piękną budowlą.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.