środa, 23 kwietnia 2014

Migawki z Międzylesia

     Międzylesie to niewielkie, trochę senne miasteczko leżące w powiecie kłodzkim. Spędziliśmy tu kilka godzin z przewodnikiem turystycznym w ręku. Jak zwykle pomocnym okazał się aparat fotograficzny, dzięki któremu możemy w tym miejscu pokazać naszą fotorelację z pobytu w tej podgórskiej miejscowości. 


zamek, Międzylesie

     Murowany zamek w centrum miasteczka powstał prawdopodobnie w połowie XIV wieku, za panowania rodu Gloubosów. Podczas wojen husyckich zarówno miejscowość jak i zamek zostały doszczętnie zniszczone. W XVI wieku w miejscu spalonego zamku wybudowano nową rezydencję. W 1653 roku do zamku dobudowano barokowy pałac. W tej formie, w prawie niezmienionej postaci zamek przetrwał do roku 1945. Potem stał się własnością skarbu państwa i został udostępniony turystom. Niestety w 1972 r. piorun częściowo zniszczył obiekt, więc go zamknięto i rozpoczęto remont, który trwał długie lata. Obecnie jego właścicielem jest osoba prywatna. Mieści się w nim hotel i restauracja. 


kościół, zamek, galeryjka

Zamek jest połączony z kościołem krytą galeryjką. 
Siedziba władz miejskich i gminnych.


        Kościół Bożego Ciała. Obecna barokowa budowla jest już czwartą w tym miejscu i pochodzi z okresu wojny trzydziestoletniej. Jego wnętrze posiada bogate wyposażenie barokowe i rokokowe. Uwagę zwraca tu piękna ambona w kształcie łodzi. Na jej burcie umieszczone są sceny związane z głoszeniem Słowa Bożego i wodą: św. Krzysztofa z Chrystusem na ramieniu przekraczającego rzekę, św. Augustyna na brzegu morza rozważającego naukę o Trójcy Świętej oraz wrzucenie Jonasza w odmęty. Jak to zwykle bywa, kościół był zamknięty. Zdjęcie ambony (poniżej) zrobiłem przez kratę w drzwiach. 

                                    
  ambona w kształcie łodzi      W rynku stoi budka telefoniczna. Telefon, który chyba niedługo może trafić do muzeum techniki wciąż działa.      Według mnie największą atrakcją turystyczną są dwa domki tkaczy. Jest to pozostałość siedmiu podobnych domków wybudowanych w końcu XVIII wieku. Są one murowano-drewniane, parterowe z dwupoziomowymi poddaszami mieszkalno - użytkowymi. Właśnie dzięki tkaczom Międzylesie przeżywało na przełomie XVIII i XIX wieku swój złoty okres. Wówczas w miasteczku pracowało ponad stu tkaczy, a ich wyroby znane były również poza granicami kraju, m.in. w Anglii i Ameryce.Szkoda tylko, że tak interesujące zabytki zostały "udekorowane" wielkimi reklamami. Na zdjęciu poniżej podcienia domków tkaczy. kościół cmentarny w Międzylesiu

   Późnogotycki cmentarny  kościół pw. św. Barbary wzniesiony w XVII wieku. 

Inny post na blogu Koło domu: Bystrzyca Kłodzka


16 komentarzy:

 1. Mnie tez podobaja sie domy tkaczy...szkoda,ze nie maja wokol jakiegos ogrodka, jakiegos upiekszenia..,ciekawe obiekty...pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Kotlina Kłodzka ...byłam tam dwadzieścia parę lat temu i muszę jeszcze kiedyś pojechać...wszak ten region Polski, moim zdaniem obowiązkowo trzeba zwiedzić, zachwyt gwarantowany...! Miło powspominać Międzylesie...wypiękniało!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako, że mieszkam w centrum Polski to południe znam raczej kiepsko :(
  a Międzylesie w Twoich fotografiach wygląda pięknie :)
  pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. A byłam, byłam, zupełnie zapomniałam, że mam nawet zdjęcia..
  A trochę wyżej, czyli w górach też byliście?

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne zdjęcia i fajne miejsca.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze lubiłem te rejony, choć akurat w samym Międzylesiu to jeszcze nie byłem. Może kiedyś będzie okazja nadrobić to niedopatrzenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przyjemna miejscowość. Tylko tego zamku jakoś nie umiem sobie przypomnieć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji być w Międzylesiu, jak widzę miejsce warte odwiedzenia. Zaciekawiły mnie domy Tkaczy i wnętrze kościoła Bożego Ciała.
  Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne miejsce:) Jeszcze tam nie byłęm.

  OdpowiedzUsuń
 10. Domki tkaczy maja duży urok - ciekawe i oryginalne.
  Ambony w kształcie łodzi są bardzo popularne w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Domki tkaczy przypominają mi rybackie domki na Helu:) Dziękuję za wycieczkę, lubię takie miejsca, lubię zwiedzać. Twoje strony są bardzo ciekawe....

  OdpowiedzUsuń
 12. Miasteczko - ciasteczko. Ale kilka detali fajnych jest. Bruki mi sie podobają bo nie ma kostki brukowej wszędzie jednakowej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne migawki. Ciekawe domki podcieniowe po schodkach, na Żuławach zwykle był to swoisty podjazd. Dziękuję za spacer ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękne zdjęcia. Piękny kościół, fontanna, bardzo.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.