niedziela, 18 czerwca 2017

Dawne opactwo augustianów w Żaganiu

   W Żaganiu, książęcym mieście nad Bobrem, znajduje się dawne opactwo Kanoników Regularnych Reguły św. Augustyna. Augustianie zostali tu sprowadzeni z Nowogrodu Bobrzańskiego w 1284 r przez księcia piastowskiego Przemka Żagańskiego. Zespół klasztorny położony jest nad rzeką Bóbr i od 2011 roku jest Pomnikiem Historii. Budynki wchodzące w skład zespołu to kościół, dawny klasztor, konwikt (forma internatu) i spichlerz. 
   Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, z renesansowymi i barokowymi ołtarzami, ławami i stallami, jest dziełem śląskich snycerzy, sztukatorów i malarzy baroku. Podczas ślubu wnuczki Doroty Talleyrand, na organach żagańskiego kościoła grał sam Franciszek Liszt. Wielki kompozytor węgierski to nie jedyna znana postać, która odwiedziła Żagań. Bywali tu m.in. Johannes Kepler, Giuseppe Verdi, Honore de Balzac i Stendhal. 
   Jednym z najciekawszych miejsc zespołu klasztornego jest na pewno biblioteka opactwa żagańskiego. Do dzisiaj zawiera ona unikalne zbiory starodruków, nowych pism oraz dwa globusy: Niebo i Ziemia. Wnętrze biblioteki słynie z doskonałej akustyki dzięki odpowiednio ukształtowanemu sklepieniu. Jest ono jednym z nielicznych na świecie tzw. "sklepień szeptanych". Ważną funkcję pełni również niezwykła posadzka. Wśród kamiennych płytek, znajdują się elementy z drewna. Pozwala to na zachowanie właściwej wilgotności, tak ważnej dla cennych księgozbiorów. Bibliotekę zdobią freski wybitnego malarza śląskiego G. W. Neunhertza. 
   Obecnie na terenie klasztoru znajduje się plebania, biuro parafialne oraz hotel. Klasztor zwiedziliśmy w ramach kolejnej pielgrzymki z księdzem Janem. Przy okazji udało mi się zdobyć pierwszy znaczek turystyczny, który jest dostępny w wybranych interesujących miejscach Polski i kilkunastu innych państwach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Źródła: 
1. Folder "Dawne opactwo augustianów i kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu", opracowanie ks. Zygmunt Mokrzycki,
2. Tablica informacyjna przy klasztorze.

fotografie: Wiesław Zięba


Zobacz również: 


              9 komentarzy:

 1. Imponujące jest to opactwo. Zwłaszcza wnętrze pokryte pięknymi malowidłami.
  Bardzo interesujące są te wycieczki z księdzem Janem.
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. ...choć wirtualnie mogę się napatrzeć...w tym roku miałam się wybrać do Żagania, ale chochlik jakiś plany mi pomieszał i miesza dalej...:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Znaczków mam kilka. Ale zbieram tylko te z zamków, bacówek i schronisk.
  Przyjedź do Tarnowa,w samym centrum zbnajdziesz ich kilka.

  Klasztor niezwykły, czytałem kilka artykułów na temat skarbów tamtejszej biblioteki, sam kompleks także robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie tam wrócić, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam ten zabytek, wielokrotnie go zwiedzałem.Godny polecenia.Wakacyjnie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię swoje wycieczki.
  Wasze historie i zdjęcia są bardzo piękne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.