niedziela, 10 lutego 2019

Pałac w Sulisławiu - oaza spokoju i ajurwedy

   Niewiele brakowało, by piękny pałac w Sulisławiu stał się jeszcze jedną "trwałą ruiną" na mapie zabytków. Zmieniły się czasy, zmienili właściciele i dzisiaj pałac świetnie prezentuje się w otoczeniu zieleni. Na teren zespołu pałacowego weszliśmy przez białą bramę z ciekawymi wieżyczkami. Potem do zwiedzania zaprosił nas kamienny woj. Najpierw obejrzeliśmy pałac, a potem jego najbliższe otoczenie. Od razu widać, jak dużo wykonali tu właściciele i widać również, ile jest jeszcze do zrobienia. Bo to nie tylko pałac, ale i cały kompleks świetnie przygotowany na przyjęcie gości. Jest tu hotel Elsner, a jego nazwa wywodzi się od Józefa Elsnera, polskiego kompozytora i nauczyciela Fryderyka Chopina. Muzyk urodził się i mieszkał w pobliskim Grodkowie. Prócz hotelu są tu restauracje, kuźnia, stajnia, sady, pasieka i duża hodowla danieli. Całość otoczona jest zabytkowym parkiem. Pałac stał się też miejscem do utworzenia Centrum Medycyny Ajurwedyjskiej. Podczas naszego pobytu zwiedziliśmy również niektóre pomieszczenia pałacu. Nikt tu niczego nie pilnował, nie zabraniał, nie obawiał się, że pobrudzą się lśniące czystością podłogi. Takie powinny być miejsca przyjazne zwiedzającym.
   Dodatkową atrakcją sulisławskiego kompleksu pałacowego są stawy. Położone są one naprzeciwko głównej bramy, za dużym parkingiem. Przypałacowe stawy rybne zasilane są czystą wodą ze źródeł artezyjskich. Dla amatorów letniego wypoczynku nad wodą jest plaża z interesującym pawilonem gastronomicznym. Podczas naszego pobytu obiekty te były oblegane. Widać, że są potrzebne i spełniają swoje zadanie.
   Trochę historii
   Sulisław od najdawniejszych czasów należał do
Ziemi Grodkowskiej. W miejscowości tej już w średniowieczu założono majątek, którego właścicielami była rodzina Zedlitzów. Później dobra sulisławskie często zmieniały swych panów. W 1688 stał  tu dwór z folwarkiem, młyn, a we wsi mieszkało dwudziestu chłopów, osiemnastu zagrodników oraz szesnastu chałupników. Pod koniec XVIII wieku Sulisław stał się częścią majątku biskupiego w Gałążczycach. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1810 roku, właścicielem majątku został król Prus - Fryderyk Wilhelm III z dynastii Hohenzollernów. Kolejnymi właścicielami byli: feldmarszałek Johann Yorck von Wartenburg i Hugo Grosser, starosta powiatu.
   1888 roku tutejsze dobra kupiła hrabina
Joanna von Schaffgotsch, właścicielka pałacu w Kopicach. W 1909 r. Sulisław przeszedł w ręce rodziny Francken-Sierstorpff, która była właścicielką majątku do końca II wojny światowej.
   Po wojnie przez dwa lata w pałacu zimowali pracownicy cyrku "Arena". Przez pewien okres mieściła się tu m.in. komenda Organizacji Służba Polsce (organizacja paramilitarna przeznaczona dla młodzieży w wieku 16-21 lat), a w 1978 pałac przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a następnie Komenda Wojewódzka Milicji w Opolu. Od 2000 do 2006 r. zabytkowa budowla stała zupełnie pusta.
   W 2006 roku pałac kupił prezes Towarzystwa Inwestycyjnego BTA, które inwestuje w biurowce nowej generacji w Warszawie. Pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nowy właściciel przeprowadził gruntowną rewitalizację obiektu. brama, pałac, opolskie, park

pałac, Sulisław, Grodków, opolskie, park

opolski, pałac, park, zabytek

Sulisław, zabytek, pałac

figura, ogród, pałac, Sulisław, Grodków

front, pałac, Grodków, opolskie

pałac, Sulisław, park, opolskie, blog, kolodomu

Sulisław, pałac, kurniki

drzwi, fotele, Sulisław, pałac

park, namiot, pałac, Sulisław, kolodomu

Sulisław, pałac, fotele, żyrandol

Sulisław, pałac, wnętrza

komoda, hol, schody, Sulisław, pałac

wystawa, pałac, Sulisław,j Tułowice, cerammika

korytarz, meble, żyrandol, posadzka

Sulisław, pałac, kwiaty, park, rzeźba

pałac, Sulisław, Grodków, opolskie

opolskie, zabytki, Sulisław

Sulisław, pałac, spa, opolskie

pałac, Sulisław, opolskie, zabytki

pałac, woda, pawilon gastronomiczny, wypoczynek, Sulisław

Sulisław, ryby, pałac

pałac, Sulisław, opolskie, zabytki, wypoczynek, wędkarstwo

Sulisław, opolskie, plaża, wypoczynek

stajnia, kurnik, stawy, hotel, restauracje, ajurweda, joga
Zobacz również:


                5 komentarzy:

 1. Nie powiem, wysoki glanc!
  I wpuszczają tu bez kapci? ;)

  A tak na serio, urocze miejsce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpuszczają bez kapci, na dodatek smacznie karmią :) byłam kilka lat temu wiosną, w powszedni dzień, kiedy pustki i było świetnie.

   Usuń
 2. wspaniałe miejsce! z chęcią odwiedzimy i my ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pałac i jego otoczenie bardzo mi się spodobało. Miło mnie zaskoczyły kursy z Yogi i Ayurvedy, zabiegi już mniej... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe miejsce, świetne zdjęcia ukazujące piękno tego pałacu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.