niedziela, 7 sierpnia 2011
Goryczak żółciowy
Podczas grzybobrania możemy znaleźć grzybka, na widok którego mocniej zabije nam serce. Dlaczego? Bo podobny jest do szlachetnego borowika, szczególnie gdy chodzi o młode osobniki. Niestety, goryczak żółciowy zwany też szatanem jest grzybem niejadalnym. Wprawdzie nie jest to grzyb trujący, ale jego gorycz skutecznie zniechęci nas do jego spożycia. Jak go rozpoznać? Najskuteczniejszą metodą jest oderwanie kawałeczka kapelusza i dotknięcie końcem języka. Gorycz w ustach będziemy czuć jeszcze długo. Tego sposobu nie możemy jednak praktykować w przypadku innych grzybów, bo nawet te śmiertelnie trujące mogą mieć przyjemny smak i zapach. Goryczak żółciowy rośnie w tych miejscach, co prawdziwki i podgrzybki, niewprawieni grzybiarze mogą się więc pomylić. Sam grzyb wygląda efektownie i osiąga czasem dość znaczne rozmiary. Nie niszczmy go, ponieważ chętnie zjadają go niektóre zwierzęta, np. ślimaki. Sam znam miejsca, w których pojawia się dużo owocników tych grzybów. Kilka zabrałem z sobą do domu... w karcie pamięci mojego aparatu fotograficznego.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Nie trzeba go próbować, wystarczy popatrzeć na spód kapelusza. Zawsze jest lekko różowy :-). Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńGorzki,ale jaki fotogeniczny ;)
OdpowiedzUsuńŚwietna seria!
a ja wczoraj go usmażyłam, ale śmierdziało masakra
OdpowiedzUsuńJest piękny ale niestety...pozostają zdjęcia:)
OdpowiedzUsuńtaaak w tym roku skutecznie zepsuł mi potrawę;)
OdpowiedzUsuńDuś to bardzo niebezpieczne!!! :(
OdpowiedzUsuńRaz go zjadlem ale nic sie nie stalo
OdpowiedzUsuńgoryczak żółciowy jest rzeczywiście grzybem gorzkim i potrafi zepsuć większość potraw ale opracowałem metodę uzdatnienia go do jedzenia w formie marynaty i wtedy smakuje doskonale jak borowik.
OdpowiedzUsuńJa poznaję głównie po konsystencji, jak grzyb jest wielkosci duzego prawdziwka ale waży tyle co podgrzybek i do tego jest miękki to raczej mamymdo czynienia z goryczakiem.
OdpowiedzUsuń