niedziela, 27 listopada 2016

Joseph von Eichendorff - nyskie ścieżki

     Kiedyś otrzymałem w prezencie książkę Volkmara Steina: "Joseph von Eichendorff. Obraz życia". Była ona napisana w dwóch językach, polskim i niemieckim. Publikacja jakoś mnie nie zainteresowała i odłożyłem ją na półkę, gdzie przeleżała dobrych kilka lat. Postać niemieckiego poety romantycznego Josepha Eichendorfa była mi nieznana. Sytuacja zmieniła się ostatniego lata, gdy podczas wakacyjnych podróży trafiliśmy do Nysy. W sieci znalazłem informację, że w mieście tym oprócz wielu interesujących miejsc jest też Szlak Eichendorffa nawiązujący do pobytu poety w Nysie w ostatnich latach jego życia. Szlak Eichendorfa to trasa spacerowa o długości ok. 1,3 km. Część szlaku wiedzie przez miasto, część przez las i po drodze można zachwycić się widokiem panoramy Nysy, Gór Opawskich i Jeziora Nyskiego. W naszej części trasy zobaczyliśmy pomnik z popiersiem poety i odwiedziliśmy jego grób, który znajduje się na Cmentarzu Jerozolimskim tuż przy kościele Świętego Krzyża.
     Kilka faktów z życia poety. Joseph von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach koło Raciborza. Wychowywał się w tej części Śląska, gdzie ludność miała rodowód polski. Również poeta znał język polski ale tylko w jego ludowej odmianie. Po ukończeniu gimnazjum we Wrocławiu, Eichendorff studiował kolejno na uniwersytetach w Halle, Haidelbergu i Wiedniu. W kwietniu 1815 r. poślubił Luizę von Larisch, po czym wstąpił do wojska. Wojskową karierę zakończył wkraczając z armią Blüchera do Paryża. W latach 1821-1844 pracował jako urzędnik w ministerstwie ds. wyznań po czym przeszedł na emeryturę i mieszkał w Berlinie. Joseph von Eichendorff do Nysy przeniósł się w roku 1885, ale większość czasu spędzał w pobliskim Javorniku na dworze biskupa wrocławskiego Heinricha Förstera. Poeta zmarł w Nysie 26 listopada 1857 r. Dorobek twórczy. Joseph von Eichendorff zostawił po sobie 608 wierszy, 3 poematy epickie, 9 sztuk teatralnych, 13 nowel i opowiadań oraz powieść. Do jego wierszy muzykę skomponował m.in. Robert Schumann (Liederkreis op. 39).Pani Wenus
Joseph von Eichendorff

Cóż to za siła drzemie w tobie jeszcze?
Że dawnych tęsknot ciała zmartwychwstają,
A nad polami ptaków skrzypce grają?
Wiosno! Przez duszę płyną marzeń dreszcze.

Ją - jako matkę - wielbią tęskne pieśni,
Jej - wiecznie młodej - słodycz, barwy, wianek;
Las z kimś rozmawia, szemrząc wita ranek,
W strumieniach nimfy, jak kwiaty czereśni.

I jak gdy róże w zielonej pustelni
Zarumienione, w ciepłe wiosny stoją,
I ruszą krwistym płatkiem jak wachlarzem...

Tak ja. Albowiem zdarza się śmiertelnym,
Że pośród udręk usta śmiechem stroją...
Wiosenne szepty, wonie miraże.

                                           tłum. ks. prof. Jerzy Szymik


W Nysie jest pomnik popiersie znanego poety romantycznego.

Pomnik niemieckiego poety w Nysie.

W Nysie jest trasa wskazująca miejsca pobytu znanego niemieckiego poety romantycznego.


Przy kościele Świętego Krzyża w Nysie jest grób Eichendorffa.

We wspólnej mogile spoczywa małżeństwo romantycznego poety z Nysy.


Źródła: V. Stein, Joseph von Eichendorff. Obraz życia.
powiat.nysa.pl, dolny-slask.org.pl, www.nysa.eu
fotografie: Wiesław ZiębaZobacz również: 


                


9 komentarzy:

 1. Nysa bardzo mi sie podoba, mam tam kolezanke z czasow licealnych, ale o poecie nie wiedzialam. Jaki zadbany cmentarz i grob.Ciekawa historia , dzieki i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam te miejsca z moich turystycznych wypraw.To bardzo oryginalne miasto z pięknymi niespodziankami.Pozdrawiam pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Nysie byłem... dziesięciolecia tamu... nie dziw że mało co pamiętam.
  Poeta także mi kompletnie nieznany, (notabene dzięki za przybliżenie) o dość typowym dla niemieckich romantyków życiorysie (niemiecki romantyk marzy głownie o tym żeby zostać urzędnikiem i ewentualnie o jakieś frau, za to niemiecka romantyczka marzy o niemieckim romantyku który ja przewiezie na białym koniu, popatrzy z nią na zachód słońca gdzieś w porcie , może być nad rzeką, albo strumieniem, a potem ona zostanie jego frau i urodzi mu gromadkę beromantybeci a on zostanie... urzędnikiem) tak wiem jestem złośliwy ;-).
  Generalnie jednak tamte tereny koniecznie muszę znów odwiedzić a jak będę to i tym szlakiem, choć mizernie krótki, podreptam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję znają.
  Piękny tydzień.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe:) W Nysie bywam kilka razy do roku, ale omijam ja, bo strasznie zakorkowana😂
  Nie mogę doczekać się obwodnicy 😀
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem Nysą oczarowana. Znam wiersze Josepha von Eichendorffa. Teraz żałuję, że nie poznałam jego grobu.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiedziałem tego autora.. Bardzo mało poezji w przekładzie rosyjskim, niestety. Podobało mi wiersz o księżycową noc "Mondnacht"..

  OdpowiedzUsuń
 8. Koło Prudnika w lasku niedaleko miejscowości Dębniki znajduje się malowniczo położony pomnik poety nad wyrobiskiem starego kamieniołomu. Malownicze miejsce, podobno z tej miejscowości pochodzi rodzina poety, ale nie mam tak do końca pewności.
  Podoba mi się forma nagrobka. Ciekawy post i ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. W Nysie jeszcze nie byłam, chociaż wiem, że to wspaniałe miasto. A do tego jeszcze ten poetycki szlak - bardzo to miłe :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.