sobota, 22 kwietnia 2017

Kościół w Chotkowie

   Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chotkowie pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Aby wejść do tej imponującej wielkością świątyni, najpierw trzeba przejść przez piętrową bramę wbudowaną w kamienny kościelny mur. Chotkowski kościół był kilka razy przebudowywany i remontowany. Pierwotnie zbudowany był z polnego granitu i cegły. Kilkadziesiąt lat temu ktoś chciał poprawić dawnych mistrzów budowlanych i kościół został otynkowany, przez co mury przestały oddychać. Podobny los spotkał ceglaną posadzkę wewnątrz kościoła. Pokryto ją sztywną warstwą betonu. Do tego doszły kłopoty z niestabilnym gruntem i kościół w niektórych miejscach zaczął pękać. Zaczęto szukać dla niego ratunku i podczas wstępnych prac remontowych, które miały naprawić pęknięcia wewnątrz, pod wielokrotnym przemalowaniem (siódma lub ósma warstwa farby) odkryto cenne freski z XV wieku. Kościół w Chotkowie jest cennym zabytkiem gotyckiej architektury i potrzebuje gruntownego remontu. Kilkaset lat historii czeka na ratunek i się nie poddaje. Tylko jak długo. 


   Chotków to niewielka miejscowość w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. Nazwa wsi po raz pierwszy została wspomniana w dokumentach w roku 1328. 

Zobacz również:


                


3 komentarze:

 1. Ciekawe, surowe wnętrze, nawet miejscami niesie klimat romański, (to proste piękne babtysterium).
  Organy to import używanych z zamykanych niemieckich kościołów, u nas są takie same.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa historia zamknięta w murach tego kościółka. Ciekawa ta brama wejściowa. Rozwiązanie często stosowane w kościołach klasztornych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne wnętrza kościoła - obrazy, freski.
  Bardzo ciekawy kościół gotycki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.