wtorek, 18 kwietnia 2017

Spacerkiem po... Babimoście

   Babimost to niewielkie miasto w województwie lubuskim. Liczba mieszkańców nie przekracza tu 4 tysięcy. Miejscowość położona jest w malowniczym pasie pojezierzy nad Gniłą Obrą (Obrą Leniwą). Prawa miejskie Babimostowi nadał w 1397 roku Władysław Jagiełło... To tylko wstęp do bardzo bogatej i często dramatycznej historii miasta, o której można przeczytać w różnych źródłach. W tym poście pokazuję współczesność. Jaka ona jest? To zależy kto i jak na nią patrzy. W Babimoście są nowoczesne markety, które zaopatrują mieszkańców np. w mleko i jaja, ale jeśli ktoś woli, to może to samo kupić u miejscowego rolnika. Taki charakter ma dzisiejszy Babimost. Obok dużych przemysłowych zakładów pracy takich jak IKEA Industry, ISTE (meble tapicerowane) czy TFP (zakład produkujący tekturę falistą) w mieście swoje miejsce znaleźli też rolnicy.
   Co warto zobaczyć w Babimoście? Jest tu kościół św. Wawrzyńca z 1730 r. Wewnątrz świątyni znajdziemy bardzo interesujący poliptyk, który jest dziełem Mistrza Ołtarza z Gościeszowic. Obok kościoła możemy zobaczyć zabytkową organistówkę. Innym zabytkowym obiektem jest cmentarna kaplica pod wezwaniem św. Jacka. Pochodzi ona z XVIII wieku. Siedzibą władz miejskich i gminnych jest ratusz z pierwszej połowy XIX w. Warto również zobaczyć Skwer Muzyków Ludowych nawiązujący do tradycji muzycznych kapel koźlarskich.
   Babimost to nie tylko zabytki. W mieście znajduje się nowoczesna hala widowiskowo sportowa z kręgielnią i kompleksem obiektów takich jak boisko piłkarskie, czy korty tenisowe. Jest też cała sieć ścieżek rowerowych, które prowadzą do sąsiednich miejscowości gminy, czy nad piękne jezioro Linie. 4 kilometry od miasta znajduje się port Lotniczy Babimost-Zielona Góra, skąd można polecieć w dowolne miejsce świata. Na koniec ciekawostka. W Babimoście, niedaleko hali sportowej, stoi największy gliniany garnek na świeciefotografie: Wiesław ZiębaZobacz również: 


                


6 komentarzy:

 1. Jak zwykle cudo, brak mi jednak zdjęcia tego garnka ;)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie mile miejsce do zwiedzenia, moze zamieszkania, a w kazdym razie przespacerowania sie po nim, czysciutkie, schludne, ciesze sie, ze Polska ta bardziej gdzies ukryta ma tyle uroku. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Wędrując po Polsce podziwiam zawsze uroki małych miasteczek i to co lokalna społeczność robi na rzecz ich upiększania.Wiosennie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam sentyment do bydynku ze zdjęcia drugiego a raczej do tego co było na jego piętrze w latach osiemdziesiątych (uwaga!) ubiegłego wieku :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne, zadbane miasto.
  Jest tu wiele miejsc, które chętnie obejrzałabym w rzeczywistości.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Idealny teren dla eksploracji rowerowych.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.