poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Jeleniogórskie "Porwanie Europy"

     Do Jeleniej Góry pojechaliśmy na wycieczko-pielgrzymkę z niezastąpionym księdzem Janem - profesorem, koneserem sztuki. W planie mieliśmy odwiedzenie dwóch kościołów: Podwyższenia Krzyża Świętego (Kościoła Garnizonowego) i Bazyliki św. Erazma i św. Pankracego. Po kilku godzinach jazdy autokarem dotarliśmy na miejsce. Pogoda była dość dobra. Ani za zimno, ani za ciepło. W sam raz na zwiedzanie miasta. 


Jelenia Góra

    Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Świątynia posiada ponad 4 tysiące miejsc siedzących i drugie tyle stojących. Tu we wrześniu odbywają się festiwale "Silesia Sonans", w których biorą udział najwięksi artyści. Dyrygował tu m.in. Krzysztof Penderecki. 


Jelenia Góra

      Po wejściu do kościoła, zwraca na siebie uwagę bogato zdobiona ambona, wyrzeźbiona z jednego bloku piaskowca. Wiąże się z nią niesamowita historia. W 1745 roku w kościół uderzył piorun, który spowodował  zerwanie się liny przytrzymującej baldachim ambony. Ta runęła na pastora, który akurat wygłaszał kazanie. Pastor nie przeżył. 


Jelenia Góra

      Główny ołtarz kościoła pochodzi z 1727 roku. W jego centrum znajduje się obraz - Chrystus na Górze Oliwnej.  Nad nim znajdują się organy z 1905 r., które składają się z 4571 piszczałek. Przed ołtarzem ustawiono ładne, stylowe krzesła. Ponieważ była sobota, podejrzewam, że przygotowano je dla jakiejś pary nowożeńców. 


Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

     Sklepienie kościoła pokryte jest freskami. Na tym zdjęciu widać ciekawy element wystroju sufitu - interesujący błękitny zegar. Ciekawe, czy podczas mszy ktoś np. znudzony kazaniem, spoglądał ku górze. 


kościół w Jeleniej Górze

      Na ambonie znajdują się płaskorzeźby: Chrystusa Zbawiciela, Czterech Ewangelistów, Zesłania Ducha Świętego, Mojżesza i Węża Miedzianego oraz personifikacja Miłości Bożej. Nad amboną zawieszony jest ośmioboczny baldachim z figurami Apostołów. To właśnie on runął na głoszącego kazanie pastora Adolpha Gottloba. 


kościół w Jeleniej Górze

      Jeden z witraży w niewielkim oknie kościoła. 


Jelenia Góra

     Tuż przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w 2009 r. ustawiono tablicę, oznaczającą absolutne centrum miasta. Pierwsze skojarzenie to "pępek Paryża", o którym pisałem na moim blogu TUTAJ


Jelenia Góra

       Ulicami Jeleniej Góry w drodze do Bazyliki świętych Erazma i Pankracego...


Jelenia Góra

      ...Trafiamy na rzeźbę wielkiego byka unoszącego na swym grzbiecie kobietę. Jest to artystyczne nawiązanie do mitologii, a przede wszystkim do 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pomnik "Porwanie Europy" stanął tutaj 1 maja 2014 roku i jest dziełem Vahana Bego, artysty z Armenii, związanego z Jelenią Górą. 


miasto, Dolny Śląsk, zwiedzanie, turystyka

kamieniczki, muzeum, atrakcje Jeleniej Góry

     Jeleniogórska Starówka w Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach


Jelenia Góra

     Tutaj, w głębi, widać Kościół św. Anny i Bramę Wojanowską, która wraz z Basztą Wojanowską stanowiły część średniowiecznego kompleksu obronnego. 


Jelenia Góra

      Bazyliki świętych Erazma i Pankracego nie udało mi się sfotografować z zewnątrz, ponieważ trudno mi było znaleźć odpowiednie miejsce do ujęcia ogromnej gotyckiej bryły kościoła. Jest to najstarsza i najważniejsza świątynia w Jeleniej Górze. 


Jelenia Góra, ołtarz, nawa główna

      Bazylika związana jest z burzliwą historią miasta. W XII wieku w tym miejscu istniała drewniana kaplica, a w XIII w. kościół murowany. Zwiedzając świątynię można spotkać ślady gotyku, renesansu i baroku. 


figury, świeczniki, rzeźby, religia

kościół w Jeleniej Górze, kwiaty, wystrój, stalle

przejście, bruk, droga, Jelenia Góra

       A to zdjęcie na pożegnanie Jeleniej Góry. Taki ciekawy przesmyk pomiędzy zabudowaniami. Za chwilę wsiadamy do naszego autokaru i jedziemy dalej. 
Inny post na blogu Koło domu: Kościół w Sękowicach

18 komentarzy:

 1. ładnie się prezentuje Jelenia Góra na tych zdjęciach!najbardziej zafascynował mnie ten zegar na sklepieniu, nigdy czegoś takiego nie widziałam

  OdpowiedzUsuń
 2. Też mi Jelenia przypasowała, zwłaszcza że wspomnienia mam bardzo świeże, tegoroczne. Ładne miasto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jelenia sporo się zmieniła odkąd byłem tam ostatni raz. A w kościele podniesienia krzyża nie byłem - szkoda bo wielce ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Swego czasu kościół garnizonowy zrobił na mnie ogromne wrażenie.
  Byłam w JG kilka miesięcy temu, ale pogoda mi sie nie udała, miło było z Toba przy lepszej pospacerować:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Jeleniej Górze kilka lat temu i zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie - miasto zadbane, ładne, z pięknymi zabytkami, co zresztą potwierdzają Twoje zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten pierwszy kościół to wręcz ideał to głoszenia hasła: Na bogato.

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam w Jelenieh Górze raz i nic nie pamiętam... dziękuję za wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia.
  Wnętrze kościół jest wspaniały.
  Chodzić po mieście też.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale bogactwo w tym kościele:) Piękny:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mógłbyś sprawdzić czy nadal wyskakuje Ci ten komunikat?

   Usuń
 10. ...Imponujący kościół, przepiękne wnętrze, na pewno zachwyca tych, którzy lubią przepych ;)
  A migawki z miasta zachwycają.
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piekny Kościół i Bazylika...
  Zdjęcia też świetne :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne wnętrza kościołów, miałam je okazję oglądać podczas wizyty w Jeleniej Górze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kościół bajecznie piękny...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ładne kościoły. Garnizonowy troszkę przypomina Kościoły Pokoju z jawora i Świdnicy. Ma bardzo nietypowo usytuowane organy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.