piątek, 1 maja 2015

Rezerwat Przyrody "Meteoryt Morasko"

     18 kwietnia tego roku odwiedziłem Poznań i przy okazji Rezerwat Przyrody "Meteoryt Morasko". Pogoda była zmienna. Trochę padało, ale zza chmur wyglądało też słońce. Było dość zimno, a przyroda jeszcze dość opornie budziła się do życia. Poznański rezerwat utworzony został dla ochrony 7 kraterów meteorytowych oraz lasu dębowo-grabowego. Znajduje się tu również najwyższe w środkowej Wielkopolsce wzniesienie pochodzenia lodowcowego - Góra Moraska (154 m n.p.m.). Meteorytowe kratery, obecnie wypełnione wodą, powstały około 5 - 5,5 tysiące lat temu. Rezerwat Morasko jest ulubionym miejscem spacerowym poznaniaków. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, nie brakowało chętnych do odwiedzenia tego szczególnego lasu. Przecież to cała historia, która spogląda na nas z każdego zakątku rezerwatu. 


Morasko, Poznań ochrona, kratery

drzewa, Morasko, rezerwat, zieleń

drzewa, las, Poznań, ochrona przyrody

rezerwat Morasko, Poznań, drzewo, ptaki

      Na zdjęciu widoczna jest tzw. kuźnia dzięcioła. W otworach i odstającej od drzewa korze ptak umieszcza szyszki i wydłubuje z nich nasiona. 


Morasko, ściółka, las, mchy

bez chlorofilu, rośliny, ciekawostki przyrodnicze

      Tu kolejna ciekawostka. Roślina, która nie zawiera chlorofilu - łuskiewnik różowy. Ponieważ nie może prowadzić fotosyntezy, pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów. Kwitnie od marca do maja. 


historia, las, drzewa, woda

drzewa, las, wiosna, woda, krater

Poznań, ochrona przyrody, Morasko

ptaki wodne, las, Morasko, Poznań, ciekawostki

drzewa, las, iglaste, krzewy
Zobacz również:


                

9 komentarzy:

 1. Podoba mi się pierwsze zdjęcie - las rosnący w górę i w dół :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzialam takie kuznie dzieciola w lasku kabackim, bardzo ciekawie to wyglada, kiedy dzieciol wbija swoj dziob w szuszle, mialam wrazenie ,ze robil to nie jak popadnie, tylko wybiral zawartosc bardzo uporzadkowany sposob...ladny zakatek znalazles, Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. ...wspaniała wycieczka...
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe miejsce, najbardziej ze względu na te kratery jeziorka! Zawsze lubiłam takie miejsca ogladac

  OdpowiedzUsuń
 5. Twoje zdjęcia są bardzo piękne.
  Z pewnością była niesamowita podróż.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniałe miejsce, dzikie i piękne. Łuskiewnika znam, ale nie wiedziałam o kuźni dzięcioła:) Widziałam takie miejsca w lesie i nawet się zastanawiałam nad tym. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za wycieczkę. Z pewnością na żywo też ją przeżyję, przecież niedaleko. Ale ja to przyjezdna jestem, nawet nie wiedziałam nic o kraterowych jeziorkach. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tego terenu.Wspaniała ta wycieczka, doskonałe fotografie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od lat, obiecują sobie te kratery odwiedzić, ale do Poznania tak daleko, że jak już jestem w okolicy, to zawsze coś ważniejszego się znajdzie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.