czwartek, 27 grudnia 2018

Spacerkiem po... Gościeszynie

   Do Gościeszyna, małej miejscowości w powiecie wolsztyńskim, trafiliśmy dość przypadkowo. Warto było. Najważniejszym punktem naszej krótkiej wycieczki po miejscowości był wspaniały, neogotycki pałac Kurnatowskich. Powstał on w wyniku przebudowy dworu z XVIII wieku, a dzisiaj stoi opustoszały i dość mocno zniszczony. Zrobiliśmy sobie spacer wokół pałacu, by obejrzeć go z różnych stron. Za pałacem rozciąga się park krajobrazowy z rosnącymi tam platanami, jesionami, dębami i wiązami. Park otoczony jest lipami i dębami. Wiele z tych drzew osiągnęło rozmiary i wiek pomnikowy.
   Dzieje pałacu w Gościeszynie były bardzo burzliwe. Najpierw dotknęły go zniszczenia wojenne, kradzieże, dewastacja, potem nacjonalizacja i powrót do dawnych właścicieli. Najnowsza historia pałacu wiąże się z funkcjonowaniem w nim domu dziecka, który po 50 latach istnienia zakończył działalność w 2011 roku. Wkrótce potem hrabia Jacek Adam Kurnatowski, ostatni właściciel pałacu, postanowił odzyskać własność rodzinną. Przypomniał przy tym wolę swojego ojca Macieja, że dopóki w pałacu są dzieci  i służy on dobru ogółu, nie będą ubiegać się o swoją własność. Ponieważ stało się inaczej Kurnatowscy ponownie są właścicielami pałacu. 


Ciekawostki: W 1936 roku w gościeszyńskim pałacu gościł słynny śpiewak operowy - Jan Kiepura. 

Kurnatowscy finansowo i organizacyjnie wspierali powstanie wielkopolskie. Synowie Andrzej i Adam walczyli w powstaniu, córki Maria i Eleonora pomagały jako sanitariuszki w szpitalu powstańczym, Józef i Konstancja jak łącznicy przewozili rozkazy. goscieszyn, wolsztyn, pałac, historia, zabytek, lipa, budowla, kurnatowski

modlitwa, praca, pałac, zabytek, Kurnatowski, gościeszyn, wolsztyński

goscieszyn, pałac, wolsztyn, wielkopolska

gazon, trawa, schody, pałac, goscieszyn

zegar, pałac, goscieszyn, niebo

drzwi, kolatka, pałac, goscieszyn

pałac, Kurnatowski, goscieszyn, park

pałac, wieża, baszta, zabytek, gościeszyn

gościeszyn, park, pałac, otoczenie, zieleń, dendrologia, drzewa, dąb

gościeszyn, pałac, folwark, zabytek

budynek, gościeszyn, wolsztyn, drzewa, flora   Za wysokim murem zobaczyliśmy wieże kościoła św. Stanisława Biskupa. To miejsce też chcieliśmy odwiedzić. Okazało się, że drzwi do świątyni są otwarte, a wewnątrz trwa remont. No tak, gdyby nie te prace, nie udałoby się nam wejść do środka. Tu dowiedzieliśmy się, że już na przełomie XIII i XIV wieku w Gościeszynie istniał kościół parafialny. Jego fundatorem byli ówcześni właściciele dóbr gościeszyńskich, którzy często się zmieniali.W roku 1405 kolatorem kościoła był Wojciech Rostarzewski, a w 1419, Dobrogost Nałęcz z Kębłowa. W roku 1633 posiadłość gościeszyńską kupił Maciej Żegocki (ojciec słynnego Krzysztofa) i ród ten objął kolatorstwo tutejszego kościoła. W roku 1778 w miejsce starego, walącego się kościoła zbudowano nowy, z cegły palonej. W latach 1912-1916 kościół rozbudowano o nowe prezbiterium, zakrystię, kaplicę patronacką z kryptą dla fundatorów i dwie kaplice boczne. Z wyposażenia kościoła uwagę zwraca barokowy, drewniany ołtarz główny, neobarokowa ambona z rzeźbami czterech Ewangelistów i marmurowa chrzcielnica z płaskorzeźbą Marcina Rożka, przedstawiającą Chrzest Pana Jezusa. 


kościół, gościeszyn, święty, stanisław, wolsztyn

kościół, gościeszyn, dacia, samochód, ulica, wieża, świątynia

ołtarz, obrazy, żyrandol, nawa, gościeszyn

kościół, gościeszyn, zabytek, wyposażenie, wolsztyn,

sztuka, okno, święty, gościeszyn, kościół

tablica, kościół, gościeszyn, koczorowki, rogala

kościół, gościeszyn, wyposażenie, złocenia

rzeźbiarz, artysta, rożek, chrzcielnica, gościeszyn, kościół

goscieszyn, kościół, wolsztyn, sceny, bliblijne

pierwszy partyzant rzeczpospolitej, szwedzi, żegocki, potop


   Na ścianie kościoła w Gościeszynie zobaczyliśmy tablicę pamiątkową poświęconą niezwykłej postaci polskiej historii - Krzysztofowi Żegockiemu.
   
Krzysztof Żegocki urodził się  w 1618 roku w Rostarzewie, zmarł w 1673 w Gościeszynie. Tu został pochowany w krypcie kościoła św. Stanisława Biskupa. Żegocki pochodził ze średniej szlachty i zdobył wysokie, jak na owe czasy, wykształcenie. Nazywany był pierwszym partyzantem Rzeczypospolitej, a miano to otrzymał za udział w walce ze Szwedami. Był doskonałym organizatorem i dowódcą. Pełnił funkcje starosty babimojskiego i konińskiego, chorążego poznańskiego, wojewody inowrocławskiego, był marszałkiem trybunału koronnego, brał udział w obronie Jasnej Góry. Przez cały okres "potopu" szwedzkiego jego działalność była niezwykle skuteczna. Później brał udział w walkach na terenie Brandenburgii, następnie dotarł do Danii. 1657 roku wrócił do kraju, a jego udział w walkach zakończył się. Wówczas Krzysztof Żegocki rozpoczął działalność polityczną. Po śmierci żony w 1668 roku, przyjął święcenia kapłańskie, szybko awansował w hierarchii kościelnej i otrzymał stanowisko biskupa chełmskiego. Na krótko przed śmiercią otrzymał nominację na biskupa kujawskiego, ale wkrótce po nominacji zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Być może został otruty. Do niedawna był patronem gimnazjów w Rostarzewie, Kębłowie i Babimoście.
Krzysztof Żegocki trafił również na karty "Potopu" Henryka Sienkiewicza. W rozdziale XX powieści toczy się rozmowa Kmicica i Kiemlicza "Niektórzy też pułkownicy na swoją rękę poczęli Szwedów podjeżdżać.
- Którenże pierwszy począł?
- Jest pan Żegocki, starosta babimostski, z panem Kuleszą. Ci w Wielkopolsce rozpoczęli i znacznie Szwedów konfudują". 


gościeszyn, ogrodzenie kościoła, mur

krzyż, mur, nagrobek, gościeszyn, ogrodzenie kościoła

   Nagrobek księdza Wojciecha Wojtaszewskiego (1804-1872)wojna, pamiątkowa tablica, gościeszyn, powiat wolsztyn, kościół, mur kościelny

 Na murze koło kościoła umieszczona została tablica poświęcona 62 ofiarom wojny i terroru hitlerowskiego.


Źródła: 
1. W. Sauter, Krzysztof Żegocki, pierwszy partyzant Rzeczypospolitej 1618-1673, Poznań 1981.
2. www.otwartezabytki.pl
3. gazetalubuska.pl
4. wikipedia
zdjęcia własneZobacz również:


nysa, opolskie, poeta        Paryż, Francja, miejsca        klasztor, henryków, dolny śląsk

5 komentarzy:

 1. Rarytasik!
  A postać Żegockiego to przecież gotowy materiał na serial przygodowy (ech ten brak wykształcenia u scenarzystów...).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile ciekawostek związanych z tym miejscem. Mam nadzieję, że pałac odzyska dawną świetność.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post. A przypadki czasem dobrze wychodzą

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis. Mnie szczególnie zaciekawił herb. Podkowa z krzyżem w herbarzu występuje dosyć często.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawianie komentarza i zapraszam ponownie.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.